Kamikaze

Titul v originále: Kamikaze

Žánr: komorní drama
Překladatel: Lucian M. Vărşăndan
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

Alina Nelega (Rumunsko)

KAMIKAZE

do němčiny přeložil Lucian M. Vǎrşǎndan

1 m, 1 ž

Jedná se dva monology - o svatební noci se ještě ve svatebních šatech setkají v místnosti ženich a nevěsta, Cristi a Kami. První monolog patří ženichovi, druhý nevěstě.

V prvním se postupně odkrývá jedna životní etapa Cristiho. Jako úspěšný chirurg, kterého vždy doprovázely jen úspěchy a ničím nerušený klidný život, se na operačním sále setká s těžce raněným drsným motorkářem Dukem, jenž měl se svým chopperem těžkou nehodu. Postupně mezi nimi vzniká zvláštní vztah - Cristi skrytě obdivuje drsného, alkoholem a drogami poznamenaného motorkáře, jenž, ač je jeho tělo plné jizev, svádí díky svému charismatu na klinice sestřičky. Po propuštění z nemocnice se Cristi stává pod vlivem Dukeho také motorkářem a brzy jezdí jen oni sami - snaží se Dukemu vyrovnat, leč je z jiného těsta, takže se jen zvyšují jeho komplexy a žárlivost. Kami, jeho nynější manželka, byla milenkou právě Dukea, který mu nakonec Kami na základě sázky a jako výraz satisfakce přenechá - zamilovaný Cristi jásá, Kami se stala konečně jeho. Duke sice vypadá, že o Kami nestál a jen si s ní užíval, nicméně rozjede se plnou rychlostí motorkou proti zdi a spáchá tak sebevraždu. Nakonec svého monologu plánuje Cristi tlustou čáru za motorkářskou minulostí a plánuje společný odjezd do Kanady, kde manžele čeká spokojený život s dětmi a útěk před minulostí.

Kami svalí Cristiho na postel, pod záminkou milostných hrátek mu přelepí ústa a tělo páskou a začíná svůj monolog. V něm opovrhuje měšťáckou budoucností v domě s bazénem, vyznává se, že od smrti Dukeho opovrhuje sexem i motorkami a připadá si stará sto let. Usvědčuje Kamiho z jeho žárlivosti, ctižádosti a komplexů vůči Dukeovi, zesměšňuje jeho měšťáckou průměrnost a přetvářku. Vypráví příběh svého dětství, v něm vystupuje onanující bratr, chuligánské kousky, kradená auta... V patnácti potkala Dukeho, který se přidal do party, a dostala přezdívku Kamikaze. Po převratu v roce 1989 se postupně přátelé dostávali k různým zaměstnáním - řidič kamiónu, ředitel supermarketu, pašerák cigaret a zbraní, který jeden granát ve tvaru plechovky od piva daruje Kami alias Kamikaze jako dárek. Právě tento granát chce Cami použít, až nastane pravá chvíle. Společný odjezd do Kanady se tedy nekoná - Kami odjišťuje granát, přeje Cristimu hezkou budoucnost a odchází z místnosti. Bum.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz