Kacířka

Titul v originále: Heretic

Žánr: komedie
Překladatel: Zdeněk Bartoš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Richard Bean (Velká Británie)

KACÍŘKA (THE HERETIC)

z angličtiny přeložil Zdeněk Bartoš

3 m, 3 ž

Kevin: Kdybych po tobě chtěl předpověď vzestupu mořské hladiny za sto let, co bys řekla?

Diana: Deset centimetrů, plus minus patnáct.

Velmi černá a velmi současná komedie, věnující se jednomu z nejvýraznějších fenoménů moderní doby, globálnímu oteplování. Tající ledovce, karbonová stopa, hybridní automobily, úniky na Wikileaks… všechny tyto a mnohé další atributy, které plní stránky novin a zpravodajských serverů minimálně posledních několik let, využívá známý britský dramatik Richard Bean k vykreslení sžíravě a neodolatelně vtipného obrazu naší současnosti posedlé složitými otázkami a jednoduchými odpověďmi.

Ve středu Beanova příběhu stojí dva klimatologové z jedné univerzity. Zatímco doktorka Diana Cassellová je k teorii globálního oteplování spíše skeptická, děkan Kevin Maloney patří mezi její zastánce. A Dianin přístup se mu zrovna dvakrát nehodí, protože univerzita by se měla stát poradcem velké pojišťovny, která ovšem o účincích oteplování nepochybuje. A Dianiny názory by tohoto bohatého klienta mohly od podpisu smlouvy odradit. Kevin se tedy nejprve pokusí omezit její veřejné výstupy a když to nepomůže, suspenduje ji. Mezitím Diana opakovaně dostává stupňující se výhrůžné dopisy od Svaté domobrany země, „pacifistické ekologické milice“. Paralelně do děje vstupují Dianina lehce depresivní anorektická dcera Phoebe a student prvního ročníku Ben, zapálený ekolog, jenž i svůj jídelníček upravuje tak, aby jeho karbonová stopa byla co nejmenší…

Hra vrcholí o vánočních svátcích, kdy se všechny postavy setkají v Dianině domě. Ben se naboural do počítače významného klimatologa, zastánce oteplovací teorie, a z neupravených dat jeho měření všichni s překvapením zjišťují, že závěry jeho klíčové studie stojí na vodě, resp. spíše už plavou a nemají daleko k potopení. Zatímco Diana s Kevinem se postupně noří do hlubin cizího počítače a dávají si dohromady další souvislosti, mezi Benem a Phoebe se začíná prohlubovat jistá náklonnost. Ale ve vzduchu stále ještě visí přízrak Svaté domobrany země…

Jakkoliv se komplexní problematika, kterou hra zpracovává, může jevit jako nedivadelní, nic není pravdě vzdálenějšího. Richard Bean veskrze současné téma uchopil s nadhledem a dokázal ho zpracovat ve stylu svižné, typicky anglické konverzačky, a to navíc s neodolatelnou a osvěžující dávkou politické nekorektnosti, která si před nikým a před ničím nebere servítky.

Hra byla s velkým úspěchem uvedena v únoru 2011 v londýnském Royal Court Theatre, českou premiéru chystá v říjnu 2011 Západočeské divadlo v Chebu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz