Jejich den

Titul v originále: Jejich den

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 15 ženy 11

Josef Topol

JEJICH DEN

15 mužů, 11 žen

Text hry nezapře svého básnivého autora. Děj je situován do jediného dne, kdy přijíždí mladý voják Pavel na návštěvu do svého rodného města. "Jejich den" je pak prosluněným svátečním dnem dvou rodin: rodiny ředitele Dohnala, přijímajícího návštěvu inspektora, a rodiny primáře. Samorost Pavel se setkává jak se svou dívkou Miladou, tak i s nevlastní sestrou Irenou - primářovou dcerou. Domů, za matkou, se mu však příliš nechce, jelikož jí ještě nedokázal odpustit sňatek s primářem. Nakonec se sice pokusí o kontakt a smír, ale navázat na ztracený vztah s matkou nedokáže. Hrou se proplétá Host - Dohnalův bratr. Působí jen jako stále trochu opilá kulisa výstupů jiných. Jeho vážnou autonehodou však celý příběh kulminuje.

Naráží tu do sebe nejen "staré pořádky" (matka Zdeny Dohnalové) s těmi "novými" (Dohnal) ale i mládí se stářím (konflikty mezi Pavlem a paní Magdou, Dohnalem a jeho synem Vladimírem, paní Zdenou a její matkou). To vše je však jen pouhým "narážením" bez vyřknutí konečných soudů. Pavel v závěru odjíždí a alespoň přes Irenu posílá své matce utěšující slova. Konec dne a tudíž i hry neznamená konec konfliktů a neporozumění, které jsou staré jako lidstvo samo.

Dramatikova juvenilie, uvedená Otomarem Krejčou na Národním divadle koncem 50.let.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz