Jednoduše a na cokoli

Titul v originále: Power of Yes

Autor: David Hare
Žánr: hra
Překladatel: Jakub Škorpil
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

David Hare (Velká Británie)

JEDNODUŠE A NA COKOLI (POWER OF YES)

z angličtiny přeložil Jakub Škorpil

23 m, 2 ž (možno zdvojit)

Hra s podtitulem Dramatik se snaží porozumět ekonomické krizi.

Hlavní hrdina Autor (dramatikovo alter-ego) chce porozumět ekonomické krizi, aby o ní mohl napsat divadelní hru. Samotný sběr materiálu se pak stává jejím obsahem – autor je jakýmsi zástupce prostého diváka/čtenáře bez ekonomického vzdělání, které se snaží selským rozumem pochopit, co vedlo ke kolapsu světové ekonomiky v roce 2008.

Autorovou průvodkyní je Máša, emigrantka z Jugoslávie, jež si – vzhledem ke své válečné zkušenosti – zachovala realistický pohled na svět. Ta autorovi „přivádí“ nejrůznější veličiny zejména britské ekonomiky a bankovnictví, aby mu vysvětlily, co přivedlo svět do stávající patové situace. Autor klade doplňující dotazy, jednotlivé figury uvádí a do kontextu zasazuje postava Moderátora. Na půdorysu, jež připomíná televizní debatu, se divák skutečně srozumitelnou formou dozvídá o pozadí ekonomické krize a o postojích velkých (i menších) ekonomických hráčů, novinářů a poslanců.

Hra je založena na textu, je sice dělena do scén, v nichž Hare předepisuje scénické zpracování, její jádro ovšem spočívá v dialozích, nikoliv v akci. Angažovaná hra přináší jasná vysvětlení a nechybí v ní ani autorovo odsuzující stanovisko.

Hra byla napsána v roce 2009, poprvé byla uvedena v britském Národním divadle (na scéně Lyttelton Theatre) v Londýně v režii Anguse Jacksona, první uvedení v září, oficiální premiéra 6. října 2009. U nás hru uvedla jako scénické čtení Nová scéna ND v listopadu 2010. Text vyšel také v časopise Svět a divadlo (č. 5/2010).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz