Jana aneb Jak vymyslet národ

Titul v originále: Johanna oder Die Erfindung der Nation

Žánr: drama
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 2

Felix Mitterer (Rakousko)

JANA ANEB JAK VYMYSLET NÁROD (JOHANNA ODER DIE ERFINDUNG DER NATION)

z němčiny přeložila Magdalena Štulcová

7 m, 2 ž

Děj hry se odehrává paralelně v 15. století i v současnosti, stejně tak i osoby se pohybují v legendární historii i v dnešní epoše, aniž by změna dobového kontextu ovlivnila sled známých událostí. Televizní debaty politiků střídají obrazy středověkých bitev, francouzské vojsko vede sportovně zdatná Jana s korouhví s liliemi, místo brnění má na sobě motorkářský oděv.

Jistá Jana z Arku z vesnice Domrémy byla napadena dvěma přistěhovalci, kteří se ji pokusili znásilnit, což na ní zanechalo trvalé následky. Je zároveň panensky čistá i násilím zneuctěná, posedlá nenávistí vůči pachatelům v nejširším smyslu slova, tedy vůči všem ne-Francouzům. Poslušna hlasu, zprostředkovaného televizním programem, vydá se za svým spásným posláním, jímž je očista Francie (tj. oblast Ile de France) od všeho cizího. Její fanatické přesvědčení dopomůže k vládě populistickým silám a osobám, které - podobně jako ona - z osobního neštěstí těží politicky. Po vítězných bitvách však Jana začíná ideologicky tápat, mrtví civilisté ji děsí, ale cesta zpět už neexistuje. Nepřítel je pojmenován a scestná iluze se šíří. Psychicky zničená Jana končí svůj život v sanatoriu pro duševně choré, kde sleduje na televizní obrazovce své upálení.

Autor na příběhu Jany z Arku sleduje sílu i snadnost manipulovatelnosti lidské myšlenky, která se vymkne kontrole i původnímu poslání a působí zlo na všech stranách. Diplomatická manévrování jednotlivých aktérů sledují pouze a jenom cíle jednotlivců. Legenda je převedena do současné civilizace a současného pojmosloví.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz