Jak to vidí Amy

Titul v originále: Amy´s View

Autor: David Hare
Žánr: hra
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

David Hare

JAK TO VIDÍ AMY

z anglického originálu Amy´s View přeložila Jitka Sloupová

(3 muži, 3 ženy)

Hlavními hrdinkami této hry jsou Esme, londýnská herečka a vdova po zapomenutém impresionistovi, a její dcera, redaktorka Amy. Amy své matce přijíždí představit svého přítele, filmaře Dominika, a požádat ji o uvolnění značné částky ze svého dědictví. Esme brzy uhodne její problém: Amy je těhotná, nechce to však Dominikovi říci, přeje si své dítě přivést na svět bez jeho pomoci a vědomí. Esme s jejím plánem souhlasí, ale když se Dominik vrátí z projížďky na kole, Esme ho vystaví pravdě a nutnosti se rozhodnout. O šest let později zjišťujeme, že Amy a Dominik se vzali, vychovávají své dvě děti a Dominik udělal kariéru v televizi, má vlastní kulturní magazín, do něhož se právě chystá Esme interviewovat. K tomu se odhodlal jen na Amyino naléhání, což Esme nedochází, dělá drahoty a neskrývá své pohrdání vůči Dominikovu povolání. Napjatá situace vyústí v zásadní konflikt: Dominik a Esme patří každý do jiného světa a jejich cesty se rozcházejí.

O osm let později přijíždí Amy na návštěvu, je to pro ni těžký krok, protože se právě za nepříjemné pozornosti médií rozvádí s Dominikem. Nalézá však matku v problémech, Esme přišla při krachu pojišťovny Lloyd o veškeré úspory a navíc bude muset do smrti splácet svůj dluh. Esme se dožaduje Amyiny účasti, ale zjitřená Amy, jež nedokáže zapomenout na matčinu dominantní povahu, odchází neusmířena.

O několik let později ji zastihujeme znovu na divadelních prknech, v přestávce mezi sobotními představeními ji nečekaně navštíví Dominik. Přišel se zeptat, proč Esme vrací šeky, které jí posílá. Zjišťujeme, že Amy tři měsíce po rozvodu zemřela na mozkovou mrtvici a Dominik, který právě natočil svůj veleúspěšný první akční film, je téměř posedlý myšlenkou, že svůj dluh k Amy vyrovná tím, že splní její přání, aby lidé, které měla ráda, spolu žili v lásce. Esme se změnila, prodala dům, postavila se na vlastní nohy, rozešla se svým přítelem a začala znovu pracovat - byť vše, co vydělá, jde na umoření dluhu. Tak by také skončily i Dominikovy šeky, kdyby je Esme přijala... Esme slibuje, že s Dominikem zůstane ve spojení. Když rozbalí dárek, který ji bývalý zeť přinesl, zjistí, že je to krabice od bot, naplněná po okraj papírovými pětilibrovkami...

David Hare opět napsal hru, která skrze pohnuté osudy současníků zachycuje stav společnosti a pohyb v jejím vědomí. Hlavní role, která byla ušita na tělo první dámě anglického divadla Judi Denchové, nabízí vynikající příležitost herečce, jež překonala padesátku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz