Jak chutná moc

Titul v originále:

Autor: Ladislav Mňačko, Tomáš Vůjtek
Žánr: dramatizace
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 3

Ladislav Mňačko, Tomáš Vůjtek

JAK CHUTNÁ MOC

7 m, 3 ž

dramatizace

V románu Jak chutná moc vypráví autor Ladislav Mňačko příběh státníka, jehož životní cestu přehlíží v den slavnostního pohřbu státníkův přítel, oficiální fotograf. V průběhu ceremoniálu si klade jedinou otázku: co způsobilo, že se tenhle „velký mrtvý“ dokázal v několika málo letech proměnit z živoucího a planoucího bojovníka v odosobněný sklerotický typ funkcionáře, posedlého už jen sebou samým, svou pozicí, svou mocí.

Vášnivě napsaná kniha zkoumá, čím moc otravuje duši a mění člověka s ideály v odpudivou charakterovou trosku. Ladislav Mňačko, jedna z největších osobností moderní slovenské literatury, napsal tuto knihu v roce 1967. Přesto je i dnes tento strhující – téměř orwellovský – příběh v úpravě dramatika Tomáše Vůjtka až děsivě aktuální. Mňačko se zde sice velmi umně a bez zbytečného patosu vypořádává s vlastní frustrací z vlády komunistů v padesátých letech (ke kterým patřil i on sám), ale nezdá se, že by kniha svou apelativnost ztratila – stačí se jen rozhlédnout kolem sebe...

Adaptace byla uvedena v divadle Reduta (ND v Brně) v říjnu 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz