Irish Coffee

Titul v originále: Irish Coffee

Autor: Adam Nowak
Žánr: hra
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 7 ženy 3

Adam Nowak (Slovensko)

IRISH COFFEE

7 m, 3 ž

Sonda do života převážně mladých slovenských a polských gastarbeiterů v Irsku, se svým drsným humorem a sexuálními narážkami. V ději se zajímavě střídají repliky ve slovenštině, polštině, angličtině, časem hry je jeden večer a noc v tomto podniku.

Jak již název napovídá, hra se odehrává ve fast foodu, v bufetu typu „take away“. Zde pracuje pestrá směsice zaměstnanců ze Slovenska i Polska, fast food navštěvuje opakovaně žena a muž z Irska, objeví se i další irští zákazníci, střízliví, agresivní, různí.

Hlavní zápletkou je vztah Bratislavana Sama a Polky Ašky, kteří během hry řeší svůj milostný vztah. Aška se z něj chtěla osvobodit a našla si Poláka, Samo ji však miluje egoistickou láskou a oba se v tomto vztahu zmítají. Do toho základního motivu vstupují i vedlejší – konflikty se zákazníky, irská žena se ukáže být někdejší Samovou milenkou a její nynější přítel Sama nakonec v „irish coffee“ zmlátí atd. Dialogy ve třech jazycích jsou dynamické a stručné, atmosféra celé hry chmurně hutná (počasí před fast foodem je větrné a deštivé). I když nakonec dojde z potyčce mezi Samem a Irem a k dalším dílčím konfliktům ,vztahy a problémy zůstávají nedořešené a otevřené, stesk po domově zůstává také, návrat je ale většinou z finančních důvodů zatím nemožný či nechtěný.

Hra se účastnila radokovské soutěže původních dramatických textů za rok 2009.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz