Irena´s Vow

Titul v originále: Irena´s Vow

Autor: Dan Gordon
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 4

Dan Gordon (USA)

IRENA´S VOW (IRENINA PŘÍSAHA)

8 m, 2 ž

Epická hra podle skutečného osudy Ireny Gut Opdyke (a podle její životopisné knihy In My Hands). Polka Irena během druhé světové války skrývala dvanáct židů přímo v domě nacistického pohlavára. Všechny se podařilo zachránit a Irena později emigrovala do Spojených států. Východiskem hry je beseda ve škole, na niž přichází sedmdesátiletá stařenka, aby mládeži vyprávěla svůj pohnutý životní osud. Její vyprávění se v některých pasážích mění v „přehrávání“ minulosti, nicméně těžiště hry je v Irenině monologu. Sledujeme, jak nastoupila do domácnosti prominentního esesáka Rugemera, a protože na vlastní oči viděla vyvražďování ghetta, rozhodla se, jako pravověrná katolička, zachránit před podobným osudem personál nacistické prádelny. Když se Rugemer stěhuje do vily, domnívaje se, že všech 12 židů už je dávno mrtvých, bere si svoji věrnou služku Irenu sebou – aniž by tušil, že ona s sebou bere zase celé osazenstvo prádelny. Ireně se několikrát podaří odvrátit podezření, že v domě se skrývají židé, její skutek ale Rugemer nakonec odhalí. Nemůže ji udat – a vlastně ani nechce, a jako odplatu si z ní udělá milenku. Tak všichni doslova pod jednou střechou dožijí konce války... V samém závěru hry se objevuje Romek, který se k Ireně hlásí jako ke druhé matce – byl zplozen právě v úkrytu a Irena přesvědčila jeho rodiče, ať se neuchylují k potratu.

Text byl poprvé na off-broadwayské scéně Baruch Performing Arts Center v New Yorku v září 2008, na Broadwayi pak v Divadle Waltera Kerra 29. března 2009, režie Michael Parva.

Američan Dan Gordon píše pro televizi a film a je autorem několika románů. Pro divadlo adaptoval Rain Mana (jeho úprava se hraje v Divadle Pod Palmovkou, hrála se v Německu, Belgii, Holandsku. Spoluzaložil filmovou školu Institut Zakiho Gordona ve Sedoně ve státě Arizona. Učí tam, ale i na Columbia University School of the Ars a na dalších vysokých školách. Má americké i izraelské občanství, a jako mladík sloužil v izraelské armádě. Byl nasazen v izraelsko-libanonském konfliktu v roce 2006.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz