Into the Cold

Titul v originále: Kohti kylmempää

Žánr: groteska
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 6

Leea Klemola (Finsko)

KOHTI KYLMEMPÄÄ / INTO THE COLD (DO JEŠTĚ VĚTŠÍ ZIMY)

7 m, 6 ž (+ 5 pižmoňů)

Do pokračování své úspěšné grotesky Kokkola se finská dramatička Leea Klemola pustila ve spolupráci se svým bratrem Klausem.

Opět nás zavádí do chladného Grónska, hlavního města Kokkoly i na pusté severní pláně pevninského ledovce. Pianno Larsson se svou agenturou se stará o rodinu neskutečně tlustých neandrtálců Needendahlových (otec, matka a jejich pubertální dcera), kteří se rozhodli ubytovat v malém letištním pokoji na třicet až osmdesát let. Práci mu navíc neustále komplikuje jeho matka Nancy, první prostitutka, která od švédské vlády dostává za své povolání plný důchod se všemi výhodami.

Marja-Terttu Zeppelin žije se svými padesáti psy (tři z nich ve hře vystupují jako samostatné postavy) v Qaanaak, navštěvována opilým eskymáckým farářem. Zamiluje se do Pianova asistenta Arijoutsi a roztává…

U Marji –Terttu se také všichni společně sejdou, aby podnikli společnou výpravu na sever. Také společná cesta se vymyká všem pravidlům reálného světa – včetně podivuhodné smrti, odletu na měsíc, proměny v pižmoně... Přesto skrze surreálnou vizi proniká touha přiblížit se skutečnému lidskému citu, oproštěnému od veškerého sentimentu a neupřímnosti.

Před napsáním svých her autorka sama grónské severní oblasti navštívila a měla možnost poznat život zdejších obyvatel, jejich vztah k přírodě, jejich rodinné i sociální vazby. Vše pak přetavila ve své fascinující groteskní příběhy.

Hra měla premiéru 15. února 2008 ve finském Tampere Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz