Insignificance

Titul v originále: Insignificance

Autor: Terry Johnson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

Terry Johnson (Velká Británie)

INSIGNIFICANCE (BEZVÝZNAMNOST)

3 m , 1 ž

Hra situovaná do hotelového pokoje v New Yorku roku 1953 je volně inspirovaná realitou. Autor pod neurčitými označeními postav (Profesor, Herečka, Senátor, Basketbalista) měl prý na mysli Alberta Einsteina, Marylin Monroe, Josepha R. McCarthyho a Joa DiMaggia. Protikladné osoby se setkávají jedné noci v příběhu, v němž se protíná konflikt intelektu a lásky a dochází ke střetu čtyř archetypů.

Herečka sice brilantně interpretuje teorii relativity, ale zůstává sexuálním symbolem. I když se snaží vědce svést, nezdaří se jí to. V náznacích se vlastně ukazuje smutný osud obou hlavních hrdinů (ona nemůže mít dítě, on je pronásledován politiky, kteří usilují o jeho objevy).

Když na scénu vstupuje Hereččin manžel Basketbalista, plně se rozvíjí hlavní téma: střet racionálního, vědeckého konceptu světa, a přístupu vědomě zjednodušujícího, až banalizujícího, založeného na neintelektuálním chápání lásky.

Postavy jsou - spíše než živoucími figurami - reprezentanty určitých postojů či typů.

Hra byla poprvé uvedena v londýnském Royal Court Theatre v roce 1982 a vznikl podle ní v polovině osmdesátých let i stejnojmenný film (rež. Nicholas Roeg).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz