Infinitive Life

Titul v originále: Infinitive Life

Žánr: hra, tragikomedie, černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 5

INFINITIVE LIFE (Nekonečný život)

Pětice žen leží na skládacích lůžkách a filozofuje o životě – to je úvodní scéna této hry. Povídají si o sexu, bolestech a dalších trablech a vše se odehrává v jakési neurčité kalifornské klinice, která může v mnohém připomínat očistec. Ženy a jeden muž procházejí jakýmsi procesem, který zcela přesahuje zdravotnické prostředí.

Hra se zaměřuje zejména na Sofi, která je ve svých 47 letech nejmladší ženou. Je první den jejího půstu, který je součástí terapie, a ona si čte knihu. Oproti tomu Eileen je zde nejstarší ženou, záhy se k nim připojí další ženy – ležíce na lehátkách vedou jakoby ledabylou konverzaci, která se zdá být často absurdní. Ginnie se rozpovídá o různých svalech na těle, včetně svěrače, Yvette vypráví bláznivou historku o tom, jak její vzdálená sestřenice natáčí zvukovou stopu k pornofilmům, Elaine vypráví stále znepokojivější historku o tom, jak používala jakési zaklínadlo proti svému násilnickému manželovi.

Podivná konverzace se stáčí k tělesnosti postav a směřuje k obecnějším tématům, jako je zkušenost s bolestí a skrze ni pozměněné prožívání reality, či jak se proměňuje touha, když tělo trpí (např. Sofi doufá, že jí „klinika“ zbaví buď bolesti, nebo touhy). Do této situace vchází prošedivělý, ale vitální Nelson, aby konfrontoval ženy s jejich tělesností. Bláznivě roztomilé setkání Sofi a Nelsona skrývá za surrealistickým humorem drsnou pravdu - Sofi se trápí příliš na to, aby byla roztomilá, a Nelson je skutečný blbeček, který se celou dobu tváří znuděně.

Lidé by zkrátka neměli vyjít z očistce starší a moudřejší, tak očistec nefunguje - odcházejí, protože si odžili svůj vyměřený čas. Klinika zde představuje život: přijedeme, promarníme čas spoustou nesmyslných procedur, abychom porozuměli svému tělu, a zase odjedeme.

Hra získala prestižní Pulitzerovu cenu a byla uvedena na Off-Broadwayi v srpnu 2023.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz