Incognito

Titul v originále:

Autor: Nick Payne
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Nick Payne (Velká Británie)

INCOGNITO (INKOGNITO)

2 m, 2 ž

Nick Payne se po velkém úspěchu hry Constallations (za který si v každoroční soutěži Evening Standard vysloužil titul Nejlepší hra roku) dostal mezi současnou britskou divadelní elitu. Jeho přístup je badatelský a jeho ústředním zájmem je věda, její možnosti a omezení.

Ve hře Incognito vypráví tři příběhy, které jsou vnitřně propojeny jedním tématem - lidský mozek a jeho fungování. Doba děje se různí, od 50. let až po současnost. Víc než dvacítku osob autor připsal pouhým čtyřem hercům. Příběhy se neustále střídají a divák se postupně dostává blíž a blíž, textu „pod pokličku“.

V první řadě je tu patolog Thomas Harvey, který pitval Einsteina a ve vědeckém zápalu se bez povolení zmocnil jeho mozku a celý zbytek svého dlouhého života věnoval marné snaze najít v Einsteinově mozku anomálie, jež by vysvětlily jeho genialitu. I druhý příběh vychází z reality, jde o Henryho Masona, unikátní případ dějin psychiatrie. Mason trpěl těžkou epilepsií a podstoupil operaci mozku, která mu měla pomoct od záchvatů. Místo toho se z něj stal člověk bez paměti, zcela neschopný samostatného života, ale věrně milující svou ženu, která ho ale dávno opustila. Třetí příběh je současný, primářka neuropsychologie Martha Murphy (veganka, která ale hodně pije a kouří) řeší svoji nejasnou rodinnou minulost a svůj vznikající vztah s právničkou Patricií. Nepřizná ale, že dříve žila ve zcela normálním heterosexuálním manželství a má dospělého syna. Martha je podobně bezradná jako Thomas Harvey, ačkoli léta věnovala studiu záhad lidské psychiky. Stále se jí nepodařilo odkrýt její tajemství a důkazem je její vlastní zmatek. Martha říká, že mozek je stroj na příběhy, kterými definujeme sami sebe, a tyto definice se během života mění.

Payne nedává žádné řešení, zákonitosti lidského mozku a psychiky jsou stále neuchopitelné, jakkoli se věda snaží o jejich nalezení a popsání. Někdy už se zdají být na dosah, ale pak se zase beznadějně ztratí z dosahu lidského poznání. Hra měla premiéru v dubnu 2014 na festivalu High Tide v Halesworthu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz