In the Next Room or Vibrator Play

Titul v originále: In the Next Room or Vibrator Play

Autor: Sarah Ruhl
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 4

Sarah Ruhl(ová) (USA)

VE VEDLEJŠÍM POKOJI aneb HRA S VIBRÁTOREM (IN THE NEXT ROOM or THE VIBRATOR PLAY)

přeložila Jitka Sloupová

3 m, 4 ž

Originální hru dnes již proslulé americké dramatičky inspirovaly dávné experimenty s Edisonovým vynálezem. Autorka vychází ze skutečných faktů – v puritánské, ale technikou uchvácené americké společnosti konce 19. století byl k léčbě ženské hysterie používán vibrátor, aniž by kdokoli připouštěl, že se jedná o sexuální stimulaci.

Doktor Givings a jeho asistentka Annie tak poskytují ženám úlevu od hysterického napětí či povzbuzují jejich slabý organismus pomocí vibrujícího přístroje, jehož aplikace přináší obvykle nečekaně rychlé a pozitivní výsledky. Není divu, že jedna z pacientek, slabostí pravidelně omdlévající paní Daldryová, doprovázená na terapii svým chladným manželem, se pod nejrůznějšími záminkami vrací pro další „dávku“, což vzbuzuje stále větší zvědavost v lékařově choti, paní Catherine Givingsové. V nestřežené chvíli pronikne s paní Daldryovou do manželovy ordinace, kam má jako nepovolaná vstup zakázaný, a nechá se pacientkou sama „ošetřit“. I ona zažije nové silné pocity, byť v detailech odlišné.

Vibrátor funguje dokonce i v případě vzácné mužské hysterie – Dr. Givings tak pomůže od psychosomatických problémů i romanticky založenému malíři Leo Irvingovi. Jakkoli líčené situace působí na dnešního sexuologicky informovaného diváka komicky, autorka v nich odkrývá i dosud namnoze přetrvávající deformace manželských a partnerských vztahů. Sexuální probuzení pacientek (i ojedinělého pacienta) totiž akceleruje i vývoj jejich krize: Catherine Givingsová, nešťastná z vědou a službou zcela zaujatého manžela, se zamiluje do Lea, který jí přibližuje svět umění a požitkářské Evropy. Leo je ale okouzlen krásnou černoškou Elizabeth, která u Givingsových pracuje jako kojná jejich dcerušky a jež se nakrátko stane i jeho modelem.

A konečně paní Daldryová se stále více sbližuje se svobodnou Givingsovou asistentkou Annie. Elizabeth odmítne Lea a odchází ze služby, Leo odmítne Catherine a odjíždí do Itálie. Catherine Givingsová vedena intuicí a svou touhou se nakonec pustí do boje s vlastními i manželovými předsudky: „Slyšela jsem, že některé ženy ten vibrující přístroj k těm návalům nepotřebují, že podobného účinku dosahují ve vztahu se svým manželem…“.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz