In a Dark Dark House

Titul v originále: In a Dark Dark House

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Neil LaBute (USA)

IN A DARK DARK HOUSE (V ČERNOČERNÉM DOMĚ)

2 m, 1 ž

Hra tématicky blízká novějšímu LaButeovu kusu In a Forest, Deep and Dark, si rovněž zvolila za protagonisty sourozence s problematickým rodinným zázemím. Bývalý advokát Drew žádá o pomoc svého staršího bratra, zaměstnance bezpečností agentury Terryho. Prochází terapií, aby se vyhnul trestu za několik přestupků zaviněných alkoholem a za zpronevěru. Terry má dosvědčit, že Drewa kdysi zneužil jejich skautský vedoucí Todd, a to způsobilo jeho nestabilitu a nezralost. Terry tak, ač o tomto skutku přímo nevěděl, učiní. Sám totiž Drewa před Toddem kdysi varoval.

Ve třetím obraze hry se oba bratři znovu setkávají – Drew byl propuštěn z léčení a vrátil se k rodině a podnikání. Terry neunese jeho spokojenost a vyčte mu nečinnost v okamžicích, kdy se rozhodovalo o Terryho životní dráze. Terry byl totiž sám Toddovým milencem a zděšen možností, že by Todd svou přízeň přenesl na bratra, ukradl auto a utekl z letního tábora, aby Drewa odradil od kontaktu s ním. Dvanáctiletý Drew však bezděčně prozradil jeho úkryt, Drew se porval s otcem (který ho již dlouho systematicky fyzicky týral) a nakonec i s policisty. Čtyři roky pak strávil v pasťáku. Ač se Drew brání, že by bratrovi úmyslně ublížil, nakonec ho jeho úděl pohne k slzám. Terry si však najednou díky jednomu detailu uvědomí, že Drew o svém zneužívání Toddem účelově lhal, aby se vyhnul trestnímu stíhání (je přece jen právník). I to mu však odpustí a oba bratři se rozcházejí s přísliby brzkého setkání, které ovšem z Drewovy strany nezní příliš přesvědčivě.

Prostřední obraz hry vnáší ambivalenci i do pohledu na Terryho postavu: mezi prvním a druhým setkáním s Drewem se Terry vydá hledat Todda a najde ho jako majitele několika obskurních venkovských obchůdků. Todd ho a ni nepozná a Terry se v Toddově minigolfu nakonec seznámí s jeho –náctiletou dcerou Jennifer, otcovou pýchou. Mezi oběma vznikne zřejmě sympatie a Jennifer, ač otcem varovaná před cizinci, odjede s Terrym v jeho autě. Pomstil se Terry Toddovi na jeho dceři? Odpovědět si musí zřejmě sám divák podle svého naturelu a zkušeností…

Hra měla premiéru v off-broadwayském Lucille Lortel Theatre v roce 2007.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz