Impressionism

Titul v originále: Impressionism

Autor: Michael Jacobs
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Michael Jacobs (USA)

IMPRESSIONISM (IMPRESIONISMUS)

4 m, 3 ž

Současný (2009) broadwayský hit, v němž v postavě světově proslulého válečného fotografa exceluje Jeremy Irons. Padesátiletý Thomas trpí syndromem vyhoření a tragický zážitek z jeho afrického působení přispěje k jeho rozhodnutí změnit směr svého života. Dva roky poté, v okamžiku, kdy začíná vlastní děj hry, ho zastihujeme jako dobrovolného pracovníka malé newyorské galerie. Tu vede Katherine Keenanová (na Broadwayi ji hraje Joan Allenová), jen o něco mladší svobodná žena, pro niž obrazy, které vystavuje – a jen málokdy prodává – znamenají více než jen zdroj obživy. V dílech impresionistů vidí především bohatý svět rodinných a milostných vztahů, jemné předivo citů, které ji samu v reálném životě tolikrát zradily.

Thomas cítí, že jak Katherininy, tak jeho vlastní životní rány se možná začnou hojit až tehdy, kdy obrazy – a s nimi i mnohdy vášnivé rozhovory s lidmi, které tyto obrazy do galerie přivádějí – splní svou terapeutickou úlohu a budou moci být prodány. Jeho nenápadné úsilí je nakonec korunováno úspěchem a Katherine je připravena začít nový život – po Thomasově boku.

Všechny ostatní postavy z retrospektiv i reálných scén v galerii hrají tři herci a dvě herečky. Klíčový význam ve hře ovšem mají samy slavné obrazy a grafické listy mistrů impresionismu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz