Illegal

Titul v originále:

Autor: Björn Bicker
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Björn Bicker (Německo)

ILLEGAL (ILEGÁL)

3 herci (hrají více rolí)

divadelní / rozhlasová hra

Vědí, jak se žije v diktatuře, jak se uplácejí celníci a jak zní kalašnikov. Znají lidi, co někoho zabili. Vyprávějí o telefonátech z domova a o penězích, co posílají domů přes Western Union. Bydlí na pár čtverečních metrech, mají více identit, jezdí celým Německem za prací, jsou nenápadní. Platí vždy hotově a nevyhledávají žádné hádky.

Hra vypráví o lidech, kteří žijí v Německu bez pracovního povolení. Jak tito lidé a jejich rodiny mohou žít? Jak si organizují všední den? Jak pracují, bydlí, chodí za lékařem a posílají děti do školy? Text má ráz dokumentu, skládá mozaiku lidských osudů. Postavy vyprávějí příběhy „druhořadých“ lidí v okraje naší společnosti, kteří ovšem žijí mezi námi, uklízejí naše byty a restaurace a hlídají mnohdy naše děti. Příběhy o strategiích přežití, o ritualizovaném chování, o lásce, touze i o pohledu na lidi, co jsou zde doma. Autor se kvůli tomuto projektu věnoval rozhovorům s úředníky, pomocníky, vědci, lékaři a samozřejmě i s ilegály. Bohatý nasbíraný materiál pak přetavil do divadelního večera, který měl premiéru 20.6.2008 v mnichovské Kammerspiele. Vznikl tak jakýsi lodní deník útěků, trpělivosti, vyčkávání, naděje a ztroskotání, antologie čekání a přechodu do nového prostředí.

Björn Bicker získal v roce 2012 německou cenu za divadlo pro mládež na hru Deportation Cast, v roce 2013 mu vyšel první román Was wir leben (Co žijeme). Věnuje se i dalším divadelním projektům a dokudramatu, pracuje v Mnichovské Kammerspiele (2016).

Hra se momentálně překládá.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz