If There Is I Haven´t Found It Yet

Titul v originále: If There Is I Haven´t Found It Yet

Autor: Nick Payne
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Nick Payne (Velká Británie)

IF THERE IS I HAVEN´T FOUND IT YET (JESTLI TO TU JE, JEŠTĚ SE TO NENAŠLO)

2 m, 2 ž

Patnáctiletá Anna trpí nadváhou a stává se obětí šikany. Proto jí její matka Fiona dá do jiné školy – fakt, že na ní sama učí, Anně nijak nepomůže. Zájmu se nedočká ani od svého otce, environmentalisty Georga, který se zabývá jenom prací na své knize. Když se zničehonic zjevuje otcův mladší bratr, excentrický a lehkomyslný Terry, Anna v něm okamžitě spatří spřízněnou bytost. Dlouho neviděný strýček se projeví jako přítel plný zájmu, brzy se však nechá zcela pohltit svým dávno zkrachovalým vztahem a tak nezaregistruje (nebo spíš nebere dost vážně), jak moc pro opuštěnou Annu znamená. Nevšimne si spirály jejího zoufalství, které ji dovede až k pokusu o sebevraždu. Teprve v mezním okamžiku si rodiče uvědomí, že je třeba mobilizovat síly, usilovat o nápravu rozklíženého manželství a hlavně zachránit dceru.

Hra o běžných rodinných problémech v současné společnosti otevírá otázky komunikace a schopnosti se naslouchat, a obrací se jak na rodiče, tak i na jejich děti.

První celovečerní hra britského dramatika měla premiéru v londýnském divadle Bush v roce 2009 s velmi pozitivním ohlasem (režie Josie Rourkeová). Autor za ni byl nominován na cenu novin Evening Standard pro nejslibnějšího dramatika roku 2010 a získal cenu Georga Devina. Později byla hra uvedena v New Yorku.

Nick Payne vystudoval universitu v Yorku a také Central School of Speech and Drama v Londýně. Absolvoval studijní program pro mladé dramatiky v Royal Court. Po úspěšném debutu napsal hru Wanderlus (prem. 2010). Jeho poslední text Constellation měla premiéru v lednu 2012 v divadle Royal Court.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz