How To Disappear Completely And Never Be Found

Titul v originále: How To Disappear Completely And Never Be Found

Autor: Fin Kennedy
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Fin Kennedy (Velká Británie)

HOW TO DISAPPEAR COMPLETELY AND NEVER BE FOUND (JAK ZCELA ZMIZET A NIKDY NEBÝT NALEZEN)

3 m, 2 ž

Hra, která vznikala v rámci workshopu divadla v Soho, pojednává o existenci a přežívání v současném světě. Hlavní hrdina Charlie, jemuž je něco mezi dvaceti a třiceti, žije ve světě obchodu, reklamy, peněz a marketingu. Zajímá se jen o práci, peníze, kokain, večírky a sex. Postupem času však začíná ztrácet energii a přestává stíhat tempo, které se po něm vyžaduje. Při prezentaci nové strategie klientovi zkolabuje, je označen za podivného, a zároveň se ukáže, že defraudoval peníze. Charlie se ocitá ve dvojím tlaku - musí zmizet, aby se nedostal do vězení, a navíc nemá sílu cokoliv udělat, potřebuje spát a „šedne mu krev" - jeho krev ztrácí barvu, jako by z něj unikal život. Pomoc nachází u starého rodinného přítele, padesátníka Mika, odborníka na „paralelní" existence. Ten mu poradí, jak se vyhnout problémům a zajistit si novou identitu - z Charlieho se sice stává Adam (první muž) s novým pasem a řidičským průkazem, jeho izolace se zhoršuje. Nakonec Charlie umírá - nebo možná umírá: reálný svět se rozdvojuje, divák je znejištěn. Charlie chce dál zůstat ve světě živých, ve světě mrtvých se však setkává s patoložkou Sophií, která mu vypráví o tom, jak pitvala mrtvé tělo, a jako jediná pro Charlieho-Adama představuje možnost osobního vztahu.

Hra má fragmentární charakter, autor předepisuje mnoho postav, které ztělesňují pouze čtyři herci. Jednotlivé situace spíše ilustrují to, čím prochází Charlie, středobod hry. Text je výrazně neiluzivní, navíc pracuje s principem metafory stále laděného rádia, jako bychom se ve světě pohybovali spíše jako jisté vlnění než v hmotné existenci. Rychlé dialogy se střídají s introspektivními monology.

mlj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz