How To Be An Other Woman

Titul v originále: How To Be An Other Woman

Autor: Natalie Abrahami, Lorrie Moore
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 4

Natalie Abrahami – Lorrie Moore (USA)

HOW TO BE AN OTHER WOMAN (JAK SE STÁT JINOU)

4 ž

Divadelní adaptace povídky Lorrie Mooreové z 80. let 20. století je vnitřním monologem dívky Charlene.

Je rozepsán do čtyř partů, mezi čtyři postavy, které jsou označeny písmeny a nemají vlastní charakter. Všechny v určitých situacích hovoří za Charlene a jindy se stávají postavami z jejího života.

Charlene nemá pořádné vzdělání, a proto pracuje jako sekretářka ve firmě Karma-Kola. Práce ji nudí a cítí se méněcenná. V autobuse se seznámí se zajímavým starším mužem. Je pozorný a okouzlující a po několika návštěvách kina a muzeí se spolu vyspí. Charlene ví o tom, že je ženatý, a těžko si přivyká na roli milenky. Nikdy si nemyslela, že bude milenkou. Jak se to mohlo stát? Nový muž je ale v jejím životě jedinou pozitivní novinkou, a tak se pocity nepatřičnosti nedá odradit.

Scházejí se u ní doma, tráví noci plně vášně a on ještě před svítáním odchází. Vidí se i přes oběd, i když jeho žena pracuje nedaleko a dost tím riskují. Je něžný a pozorný. Jednou ji pyšně pozve k sobě domů, když jeho žena odjede na pracovní konferenci. Na nočním stolku v ložnici stojí zarámovaná fotografie krásné ženy. Charlene ji obrátí čelem ke stěně. Jednou řekne, že by možná chtěl o Charlene říct svojí ženě, ale připustí, že by to nejspíš nedokázal. Postupem času začne méně volat. Charlene v noci poslouchá, jestli se jeho kroky neozvou na schodech, spí s make-upem a v elegantním nočním prádle, aby něco neprošvihla. On ale nepřichází ani nevolá. Sejdou se až po delší době. Charlene si stěžuje a on jí sdělí, že na ní oceňoval samostatnost a to, že si na něj nedělala nároky. Taky jí oznámí, že žena, se kterou žije, není jeho manželka, s tou je ještě v rozvodovém řízení. Je to jeho milenka. První milenka. Charlene je tedy jenom jednou z řady milenek. Vztah se vyžil a končí. Charlene je přesně tam, kde byla předtím. Strašná práce, jedna jediná kamarádka, žádné zlepšení na obzoru.

Ačkoli jde o populární téma, dělají citlivý přístup, prudké střihy a hořkost smíšená s vtipem z této krátké hry text atraktivní pro realizaci divadelní, nebo i rozhlasovou. Adaptace byla s úspěchem uvedena v roce 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz