House of Special Purpose

Titul v originále: House of Special Purpose

Autor: Heidi Thomas
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10 ženy 5

Heidi Thomas(ová) (Velká Británie)

HOUSE OF SPECIAL PURPOSE (DŮM ZVLÁŠTNÍHO URČENÍ)

9 m, 6 ž

Rok 1918, Jekatěrinburg, Sibiř. Ruská carská rodina, poslední panovník Mikuláš II., jeho žena a všech pět dětí, včetně careviče Alexeje, je po státním převratu vězněna Rudou armádou. Postupně je přemisťují co nejdál od centra bojů, aby se předešlo jejich osvobození.

Rodina obývá vilu obehnanou plotem a ostře střeženou příslušníky Rudých. Žijí v poměrně skromných poměrech, bez přepychu, na který byli zvyklí, ale také bez některých obyčejných věcí, které jim prostě nejsou povoleny. Před jejich očima si vojáci rozebírají jejich věci, jejichž hodnotu neumí rozpoznat.

Autorka nelíčí velké drama a nepřipravuje půdu pro nadcházející tragédii (o to větší šok pak její příchod způsobí). Popisuje denní život ve vile. Cara a carevnu líčí jako dobře fungující manželský pár, který smířlivě přijímá rány osudu a doufá, že vše je jenom přechodná záležitost a očekává osvobození od mocných příbuzných. Celá rodina, až na zpovykaného careviče, kterého baví trápit své okolí, se chová s grácií a snaží se vycházet vstříc jeden druhému i svým věznitelům a tráví čas, jak nejlépe to jde.

V rámci úsporných opatření se dívky učí prát. Ačkoli je vidět, že instruktor praní Yakunin se těší, jak je poníží, když jim dá prát spodničky a kapesníky, dívky přijímají novou činnosti s ochotou a zvědavostí. Mezi osmnáctiletou Marií a Yakuninem se dokonce vytvoří romantický vztah, pro Yakunina velmi riskatní. Nejmladší Anastazia, nenapravitelná koketa, marně flirtuje s dalším z vojáků, Chelnikem.

Relativní pohoda skončí svýměnou velitele. Ten předchozí byl carské rodině poměrně nakloněn, ideologie nového ale nedovoluje smýšlet o Romanovcích jinak než o zločincích. Vězňům ale ještě svitne naděje. V nádobě s potravinami najdou lístek, kterým jim neznámý přítel slibuje pomoc a požaduje víc informací o domě a o zvycích, které v jejich vězení vládnou. Je to skutečně dopis od přítele nebo o podvrh, kterým se je snaží Rudí kompromitovat? Car Mikuláš váhá. Carevna napíše odpověď, ale dopis je málem objeven a carevna ho musí zničit.

Československé legie se dostávají do blízkosti Jekatěrinburgu a Romanovci dostanou zprávu, že mají být odvezeni dál na východ. Mají sbaleno, vypijí čaj a na odchodu jsou požádáni, aby nejprve na chvíli sestoupili do sklepa. Pak už slyšíme jenom střelbu a výkřiky. Na scénu se vrací Chelnik, který se právě naučil střílet. Popisuje svůj první zážitek lovce a podává Yakuninovi suvenýr. Jednou možná bude mít nějakou cenu. Je to spodnička jedné z princezen.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz