Host

Titul v originále:

Žánr: drama
Jazyk: čeština
Postavy: muži 11 ženy 2

Ludvík Aškenazy

HOST

11 m, 2 ž (možnost zdvojení postav)

drama

První divadelní hra Ludvíka Aškenazyho (někdy i pod názvem Host v noci – režisér Otakar Vávra natočil podle hry v roce 1961 stejnojmenný film). Autor si vybral pro divadelní ztvárnění ideální uzavřený prostor, který neklade nároky na přestavování dekorací apod. Uzavřený prostor vyvolává potřebné napětí, navíc ve spojitosti s přijíždějícím cizincem lze hovořit až o westernovém modelu v tom smyslu, že je nastolena situace, v níž se do prostředí, v němž jsou určité zaběhlé zvyklosti a stereotypy, dostává cizí element, který tyto zvyklosti narušuje, čímž je neodvratitelný konflikt ústící v neodvratnou tragédii.

Štamgast Remunda a hostinský Kalous se znají velmi dobře. Remunda zná Kalouse od dětství a je tedy obeznámen s jeho pohnutým životním osudem; Kalous strávil dva roky v koncentračním táboře. Tito dva jsou tedy v hospodě jako doma. Němec Huppert, který přijíždí s českou dívkou Janou, je právě tím cizím elementem, který uvádí věci do pohybu a náhle tak ukončuje ospalou náladu.

Časově je příběh výrazně vymezen, odehrává se od nočních do ranních hodin, kdy v předpokládanou dobu přijíždí autobus. Osoby ví, kolik přesně času mají do jeho příjezdu a podvědomě s napětím očekávají, kdy se hostinec naplní lidmi. Tento pocit očekávání přispívá ke zvýšení napětí a dramatičnosti. Všechna tři dějství divadelní hry na sebe bezprostředně navazují; první dějství končí v momentě, kdy Huppert po výstřelu prchá. Druhé dějství začíná, když Jana po výstřelu sestupuje ze schodů a končí s příchodem prvních hostů.

Hra byla ve své době velmi oblíbená, kriticky i divácky. Česká premiéra proběhla v únoru 1960 v Divadle P. Bezruče a poté byla hra jen v letech 1960 a 1961 uvedena na dalších 12 stálých scénách, naposledy pak v roce 1965.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz