Horáková - Gottwald

Titul v originále: Horáková - Gottwald

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 2

Karel Steigerwald

HORÁKOVÁ x GOTTWALD

5 m, 2 ž

Ve čtyřech obrazech (Zatčení, Výslech, Proces, Poprava) sledujeme nejen osudy Milady Horákové a průběh jednoho z prvních a zároveň i nejkrutějších komunistických justičních zločinů z 50. let 20. století, ale také atmosféru doby, mechanismus tehdejší justiční zvůle a v metaforickém zobrazení i osudy zločince Klementa Gottwalda a třeba i tragicky hořký osud E. F. Buriana. Jde o pohled hořce groteskní, ironický a komický – hra chce vidět onu dobu bez předsudků, jako dobu komunistických zločinů bez výmluv – zločin bez závoje. Hra říká bez dalších komentářů: komunismus vraždil, protože je to je jeho podstata, nikoli chyba, jak tvrdí dnešní zastánci komunistické ideologie.

K. Steigerwald nenapsal realistický portrét Horákové, Gottwalda ani kohokoli dalšího, vytvořil z některých reálných historických motivů hru novou, fiktivní, jež by měla hyperbolicky postihnout realitu skutečnou, v tomto případě realitu zločinů komunismu.

Hra byla uvedena poprvé v roce 2006 jako součást projektu perzekuce.cz v pražské LaFabrice, kde se pak hrála v režii V. Čermákové. Další nastudování proběhlo v ZD Cheb v režii Š. Dominika v červnu 2012.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz