Hoors

Titul v originále: Hoors

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Gregory Burke (Velká Británie)

HOORS (DĚVKY)

2 m, 2 ž

komedie

Vickyin nastávající Andy zemřel po bouřlivé rozlučce se svobodou v Amsterodamu. Večer před dnem pohřbu (a původně plánované svatby), očekává Vicky se svou mladší sestrou Nikki příchod Andyho nejlepších přátel Stevieho a Tonyho, kteří se chtějí se zesnulým, vystaveným v obývacím pokoji, naposledy rozloučit.

Během večer ale vyjde najevo, že Vicky si vlastně svatbu rozmyslela (Andyho infarkt při sexu s letuškou pod vlivem alkoholu a drog jí tak přišel vhod) a raději by žila se Steviem. Nejde ale o lásku, oba hledají především šanci k úniku z života, který je neuspokojuje. Situaci komplikuje Tony, který sice s Vicky kdysi spal, ale teď rozhodně nesouhlasí s tím, aby se se Steviem dali dohromady tak brzo po Andyho smrti. Má však, stejně jako Stevie a prý i nebožtík Andy, slabost pro Nikki, která se ho pokusí přesvědčit nabídkou sexu. Když ale on i Stevie sexuálně selžou, rozhodnou se sestry nevázat a „pomáhat mužům užít si jejich krátké životy“.

Burke staví na ironii, mnohdy až černém humoru a nesentimentálním pohledu na život třicátníků užívajících zdánlivě spokojeného života. Má velký cit pro stavbu dialogu a Hoors tak představují zajímavou novodobou variantu „piece bien fait“. Děvkami prodávajícími se za peníze jsou tu všichni, nejen „povolnější“ sestry.

Gregory Burke je autorem v Čechách uvedené hry Gagarinova ulice (Činoherní klub, 2003) a loňský vítěz Lawrence Olivier Award for Best New Play za hru Regiment (Black Watch). Hoors měly premiéru v květnu 2009 v Traverse Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz