Holky z kalendáře

Titul v originále: Calendar Girls

Autor: Tim Firth
Žánr: komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 8

Tim Firth (Velká Británie)
HOLKY Z KALENDÁŘE (CALENDAR GIRLS)

z angličtiny přeložil Pavel Dominik
3 m, 8 ž

Původně film, později divadelní hra podle skutečné události. W. I. neboli Women´s Institute je největší britská dobrovolnická organizace. V jedné její pobočce v Yorkhsiru se schází šest přítelkyň, aby zavařovaly, vyměňovaly si recepty, pletly, vzdělávaly se. Ve skutečnosti je to ale příležitost společně trávit čas („a bláznit" pod záminkou ušlechtilých činností, jak praví manžel jedné z žen).
Harmonické společenství narušuje zpráva - Annin muž má rakovinu. Za rok skutečně zemře a aktivní Chris se rozhodne, jak by mohla jejich organizace co nejvíc přispět na charitu. Každoročně vydávaný kalendář už nebude obsahovat banální obrázky krajiny, ale ženské akty! Přítelkyně se vyděsí při představě, že budou fotit „nahotiny", ale Chris jim vysvětlí, že to není totéž. Navzdory obavám z věku (a názoru sousedů) si ženy z focení udělají legraci a dokážou na svůj kalendář být pyšné.
Druhé dějství začíná veřejnou obhajobou Annie na ústředí W. I., kde vznikne skandál, v městečku také - ale o kalendář je enormní zájem. Jeho prodejem se pro nemocnici vydělá půl milionu liber, z dam se stanou hvězdy a jejich vzájemné i životní vztahy eskalují. Vyhrotí se konflikt mezi nejlepšími přítelkyněmi Chris a Annie, ovšem síla jejich společného gesta i prožitá odvaha je na konci opět svedou dohromady.
Hlavními tématy díla hojně syceného písněmi jsou vzájemnost a přátelství, odvaha. Příběh má pravdivé jádro, autor ho umně opracoval do tvaru, který nepostrádá humor, napětí, konflikty i výsledný smířlivý konec. Film byl natočen v roce 2003 (režie Nigel Cole), divadelní adaptace pochází z roku 2009, uvedlo ji Richmond Theatre, které s ní objelo zemi, od dubna 2009 se hra uvádí v Noel Coward Theatre na West Endu v režii Hamishe McColla.

Česká premiéra proběhne v Městských divadlech pražských v březnu 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz