Hledám ženu, nástup ihned

Titul v originále: No Dinner For Sinners

Žánr: komedie
Překladatel: Martin Fahrner
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 4

Edward Taylor (USA)

HLEDÁM ŽENU, NÁSTUP IHNED (NO DINNER FOR SINNERS)

přeložil Martin Fahrner

2 m, 4 ž

komedie - fraška

Jim Watt je mladý, pohledný, mile sebeironický egoista. Pracuje u prestižní makléřské firmy a rozhodně by si svou pozici rád udržel. Proto když se jeho hyperkonzervativní americký šéf Bill McGregor rozhodne poctít ho svou návštěvou u „rodinného krbu“, hodlá udělat ten nejlepší dojem. Ví, že jeden francouzský kolega dostal padáka, protože žil s přítelkyní, aniž by se vzali. Je to i Jimův problém, takže u snídaně požádá svou přítelkyni Helen, aby mu hrála manželku. Helen se urazí, protože už dlouho marně čeká na nabídku sňatku, a „opustí ho“. Jim obtelefonuje všechny své známosti, ale žádná na něj nemá tak vřelé vzpomínky, aby mu chtěla pomoct.

Jedinou možností zůstává Jimova uklízečka Edna, která se k němu nehodí věkem, a nemá vzhled ani vzdělání na to, aby někdo na pět minut uvěřil, že patří k sobě. Nakonec by to ale ani nemuselo dopadnout tak špatně (např. Edniny historky o kriminálních živlech v rodině), protože Edniny selské rozumy se osvědčí jako výtečné vodítko pro spekulace na burze a firma během večera vydělá statisíce.

Jenže Helen se vrátí, najednou tu jsou dvě paní Wattové a začne ta pravá zábava, protože Bill nesmí vidět Helen, která je navíc pouze ve spodním prádle schovaná za pohovkou. Jim Helen nakonec představí jako uklízečku, zatímco Billova žena věří, že Edna je pomatená sousedka, které se Jim s Helen ujali. Nakonec přijde ještě manželka č. 3, Terri, Jimova kolegyně z práce a všechno praskne. McGregor je pohoršen a uražen a chce okamžitě odjet a Jimovi slibuje vyhazovat. Terri mu ovšem oživí paměť, protože vloni byla na praxi v Americe a noc po vánočním večírku strávila s Billem a má na to důkazy. Kompromitovaný Bill výměnou za mlčení odvolá všechny sankce a naopak všem slíbí povýšení. Konečně můžou všichni v klidu a pohodě zasednout ke stolu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz