Hlavo žvejkavá

Titul v originále: Hlavo žvejkavá

Autor: Václav Jamek
Žánr: groteska
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 3

Václav Jamek

HLAVO ŽVEJKAVÁ

5 m, 3 ž, dětský (pěvecký) sbor

groteska

Samotný děj (příběh rodiny, jejíž členové jsou bez výjimky odkázáni (?) na invalidní vozík, vypovídá o hře velice málo. Je materiálem, s nímž se velice působivě pracuje se zvláštním, mrazivým humorem... Celá kompozice hry, jejímž základem je až vrývavě skutečná neskutečnost, ale i komičnost, směřuje k působivému, apelativnímu obrazu světa manipulace, stereotypů a návodů, secvičenosti a vědomí si své role, z níž bývá dokonce těžké vystoupit, stejně jako si vůbec připustit a objevit možnost vlastní aktivity a volnosti.

Do té doby neznámého bilingvního autora rázem proslavilo, když jeho Traktát o chatrných divech (Traité des courtes merveilles), publikovaný v pařížském nakladatelství Grasset v r.1989, získal v témže roce prestižní Prix Médicis de l'Essai a Prix Globe Européen. Hlavo žvejkavá je jeho dramatická prvotina, hra zcela svobodná a provokativní.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz