Hlava těch druhých

Titul v originále: La Tete des Autres

Autor: Marcel Aymé
Žánr: hra
Překladatel: Jiří Matějíček
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 5

Marcel Aymé (Francie)

HLAVA TĚCH DRUHÝCH

překlad Jiří Matějíček

7 m, 5 ž

3 dekorace

Autora Zelené kobyly, muže, který prochází zdí, netřeba představovat, tím spíše, že tato hra se už kdysi objevila na jevišti Jihočeského divadla. Nicméně doba se mění takže je nejvyšší čas vrátit se k tomu, co tu už bylo.

Pan prokurátor Maillard s rodinou a nejbližšími přáteli oslavuje velký triumf - v pouhých pětatřiceti získal čtvrtý skalp odsouzeného k smrti. Jenže uprostřed veselí se otevře okno salonu a dovnitř vpadne onen kandidát smrti. Navíc v Maillardově okolí označí svědka, který může prokázat jeho nevinu. Ovšem ten svědek je Maillardova milenka a žena jeho nejlepšího přítele, prokurátora Bertoliera.

Začnou tedy nemilosrdné šachy mezi Maillardovými, Bertolierovými a odsouzencem Valorinem. Pánům prokurátorům jde o kariéry, Valorinovi o krk. Neskutečný propletenec nejdůmyslnějších protiútoků rozetne nakonec "deus ex machina", smrdutý měkkýšovitý vetešník Alessandrovici,který má z dob okupace nastřádané složky kompromitujících materiálů na celou vládu,všechna ministerstva a celý soudní dvůr. V tomto ohledu je tedy hra zcela neaktuální a odtažitá od naší současnosti,protože autor dělá narážky na německou okupaci Francie a navíc se hra odehrává v zemi, kterou Aymé označuje jako "Poldávie". Jde tedy o veselý a napínavý příběh, který s námi nemá naprosto nic společného.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz