Hlasy noci

Titul v originále:

Autor: Tomáš Přibyl
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Tomáš Přibyl

HLASY NOCI

1 m, 1 ž (mladší)

V nočním bytě doznívá milování na jednu noc. Ona je spokojená, a když Ona, tak On taky. Uspokojení ale rychle střídá šok z nečekaného pocitu, že kondom praskl. Než ho odstrčí, unikne kapka, která propojí jejich životy na zhruba hodinu a půl, než se najde řešení. Ona ho začíná hledat hned a shání svou gynekoložku a jemu se to nelíbí. On by totiž dítě chtěl i s ženou, kterou vlastně vůbec nezná a ona za žádnou cenu ne. Vyhodit ho ale nemůže, protože mu polila kalhoty vínem a teď se perou a suší. A tak spolu na nějakou dobu uvíznou…

Rozproudit hovor, který by šel do hloubky jejich životů, není snadné, když se vůbec neznají, ale nakonec se to povede a řeč není jen o tom, proč nahrazují vztahy sexem na jednu noc. A ukazuje se, že On je katolík, který dává po nocích průchod něčemu, čeho se slíbil vzdát, a Ona je malířka vyhýbající se starostem a závazkům…

Hra se odehrává v šeru nočního bytu, kde se letmo dotknou dvě tužby, které se potkávají v krátkém a nesnadno se rodícím dialogu, v němž jde o naslouchání tomu druhému, ne o prosazení sama sebe. U ní jde o opojení z krásy seberealizace a u něj o hlubokou touhu po překročení sebe sama. Mezi těmito touhami to jiskří, protože jsou protichůdné, ale navzájem se nakonec nesoudí - touhy se v závěru od sebe odrazí, ale s trochou vzájemného pochopení.

Autor (1976) je jihočeský novinář a spisovatel, pracoval i pro Český rozhlas a Českou televizi a publikoval např. krimi román Pětidomí (2018).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz