High Dive

Titul v originále: High Dive

Autor: Leslie Ayvazian
Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 1

Leslie Ayvazian(ová) (Kanada/USA)

HIGH DIVE (SKOK Z VÝŠKY)

1 ž

Američanka, jíž se blíží padesátka, stojí na skokanském můstku nad bazénem řeckého hotelu. Je na prázdninách se svým manželem a jedenáctiletým synem. Trpí sice strachem z výšek, ale právě její syn ji přemluvil, aby se skoku odvážila. Teď se zoufale přidržuje zábradlí a snaží se přesvědčit sama sebe k hrdinskému činu. Hlavou jí přitom běží celý její život, počínaje vzpomínkami na předchozí dovolené. Ta současná její rodinu zavedla do Řecka v době, kdy CNN hlásí, že Atény jsou právě nejžhavějším místem na Zemi. Na Floridě zažili nedávno opačný extrém: odliv chladného moře po sobě zanechával zmrzlá těla ryb. Další zkušenosti s dovolenou zahrnují hurikánovou sezónu při líbánkách na Havaji či zemětřesení v Mexiku o síle 8,1 Richterovy stupnice. Podobně smolné jsou protagonistčiny vzpomínky na hereckou kariéru v dobročinných organizacích i televizních show. Její balancování na hraně „činu“ končí nehrdinsky, své osobní limity však postava přijímá s humorem (připomínajícím klasické prózy Betty MacDonaldové) a znovunalezenou důstojností. Leslie Ayvazianová je sama v USA známou herečkou a evidentně vychází z vlastních příhod. Žánr monodramatu navíc osvěžuje drobným experimentem: postavy, jež procházely hrdinčiným životem mají příležitost si zahrát diváci, kterým jsou přiděleny jejich repliky před začátkem představení.

Text z roku 1998 je mimořádnou příležitostí pro herečku středního věku s komickým potenciálem, a stal se již základem hereckých koncertů dvou hvězd středoevropského divadla: Více než pět let jej hraje v Polsku Krystyna Janda, vloni jej s mimořádným úspěchem nastudovala v nitranském divadle Eva Pavlíková.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz