Hier und jetzt

Titul v originále: Hier und jetzt

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 6 ženy 5

Roland Schimmelpfennig (Německo)

HIER UND JETZT (TADY A TEĎ)

6 m, 5 ž

Děj magické hry nás zavádí na svatební hostinu, jež se koná jednoho letního večera pod širým nebem. Je již noc, ještě teplo, někteří hosté mají s sebou hudební nástroje a tu a tam zahrají pár taktů nebo nějakou melodii. Hodně se jí i pije, jedna žena mluví s dítětem v kočárku. Uprostřed slavnostní tabule sedí ženich a nevěsta, Katja a Georg. Spolu s ostatními svatebčany vyprávějí kromě dalších příběhů stále stejnou příhodu – nikdo neřeší, že už všichni tento příběh dobře znají. Jde o příběh staré a nové lásky - Katja se kdysi zamilovala do Martina a opustila Georga, ten přišel o rozum a ztratil se se svým lesním rohem kdesi v lukách, pak začalo sněžit a Katja pro změnu opustila Martina. Ztratila se sama kdesi v horách a potom přišlo jaro. To je ale jenom vyprávění - jsme stále na svatební hostině, již si Katja představovala trochu jinak, více romanticky - s drožkou, koňmi a hlavně s Georgem, který by na svatbu nepřišel opilý.

Hra byla uvedena na zakázku v roce 2008 divadle Schauspielhaus Curych, kde ji režíroval Jürgen Gosch. Ději vládne, jak je pro Schimmelpfenniga zvykem, téměř magická atmosféra a neuchopitelné tajemno a záhadno, své místo zde mají básně, písně a útržky různých příběhů, významnou roli mají také přírodní motivy, zejména všudypřítomný hmyz, který v podobě různých červů, komárů a motýlů pomalu nahlodává ono „tady a teď“ svatební hostiny.

Hra je momentálně překládána do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz