Herding Cats

Titul v originále: Herding Cats

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Lucinda Coxon(ová) (Velká Británie)

HERDING CATS (STÁDO KOČEK)

2 m, 1 ž

Justine je vyvedená z míry. Svému spolubydlícímu Michaelovi do nejjemnějších podrobností vypráví o pocitech, které v ní vyvolává její šéf. Nigel je podle ní arogantní a hloupý macho, se kterým inteligentní a těžce pracující podřízená může těžko vyjít. Michael a Justine spolu kdysi pracovali, Michael se však dnes věnuje práci přes telefon. Jaký je charakter tohoto zaměstnání pochopíme z jiné scény: Michael jako transvestita po telefonu „hraje“ pro svého oblíbeného zákazníka, jehož poznáváme pod jménem Saddo, jeho dceru Juliet. K té Sadda evidentně pojí incestní pedofilní, a jak se nakonec ukáže, i sadistický vztah. Během celé hry obě hlavní postavy projdou v mnohém podobným vývojem. Justine, zprvu pobouřená Nigelovým sexuálním obtěžováním, začne svého šéfa sama provokovat – stává se na jeho obtěžování závislá, což Nigelovi neunikne. Michael, který nemá s kým strávit Vánoce, začne postrádat Saddovy telefonáty a zahrne svého zákazníka výčitkami. Zatímco Justine svou hru prohraje – v Nigelově přízni ji nahradí mladší a otrlejší kolegyně - Michael se včas smíří se svou úlohou placeného sexuálního stimulu. Oba si po těchto zkušenostech naplno uvědomí svou osamělost a vzájemnou vazbu, která jim ovšem nedokáže dát to, po čem touží…

Ve hře se objevují motivy z předešlé autorčiny hry Konečně šťastná – ovšem v jaksi drásavější podobě: Justine a Michael jsou nezralejší, nevyrovnanější a bezbrannější než jejich předchůdci. Jsou sice mladší (oběma je mezi dvaceti a třiceti), ale jejich vyhlídky jsou ve stále bezohlednějším světě o to temnější.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz