Herbal Bed

Titul v originále:

Autor: Peter Whelan
Žánr: hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Peter Whelan (Velká Británie)

HERBAL BED (LŮŽKO Z BYLIN)

5 m, 3 ž

historické drama

Děj se odehrává v Anglii v roce 1613 a zakládá se na pravdivých událostech. Postavy i spor, o který jde, jsou skutečné, a promítají se do něj dobové spory puritánů a reformistů a jejich různé pohledy na morálku. Příběh má navíc jednu zajímavost – jeho hrdinka je dcerou W. Shakespeara (o „otci“ se v textu často hovoří, ale hra končí v momentě, kdy má vstoupit na scénu, takže zůstane až do konce „neviditelný“.)

John Hall je vážený učenec a lékař a jeho manželství s krásnou, o dost mladší Susannou je považováno za bezchybné, jeho život za příkladný. Hallův dům s velkou zahradou plnou léčivých bylin dokonce navštíví a požehná sám biskup. Ve skutečnosti Hallovo manželství stojí na úctě Susanny k manželově práci a uspokojení z možnosti dotknout se lékařského umění, což vyhovuje Susannině emancipované osobnosti. Nedostatek citu a náklonnosti způsobí, ze Susanna se nechá okouzlit Rafem Smithem, zamilovaným sousedem a manželovým nejbližším přítelem. Toho využije Hallův odmítnutý a uražený student Jack Lane, který v opilosti rozhlásí, že Susanna a Rafe jsou milenci a že byla lékařova žena nakažena pohlavní nemocí. Ve skutečnosti příchod Lanea, který domů doprovázel Susanninu služku Hester, vyrušil Susannu a Rafeho těsně předtím, než mohlo k něčemu dojít. Přítomnost směsi látek na podezřelý lék, jak se později vysvětlí, byl určen Susannině otci.

Doktor Hall tuší, že na té fámě o Susannině nevěře je něco pravdy, ale touží očistit své jméno, a tak Jacka Lanea požene k církevnímu soudu. Při křížovém výslechu, který svou úskočností a argumentací božskými nároky církve připomíná výslechy inkvizice, málem vyjde plná pravda najevo, ale všechno nakonec potvrdí svědectví Hester. Ta, vedena – jak se domnívá – božskou inspirací, vylže příběh, který nemůže znít věrohodněji. Hester jedná podobně jako Susanna, lásku staví na první místo, nad společenská pravidla, láska nemůže být špatná. Naopak muži se zde nechávají řídit přísnými pravidly, která nezpochybňují mnohoznačnými výklady. Jack Lane se k soudu nedostaví a je exkomunikován.

Hru napsal autor pro Královskou shakespearovskou společnost, ta ji uvedla v divadle ve Stratfordu v květnu 1996.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz