Heartless

Titul v originále: Heartless

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Sam Shepard (USA)

HEARTLESS (BEZ CITU)

1 m, 4 ž

Dvouaktová hra pojednávající o složitosti a nesmyslnosti vztahů jak rodinných, tak intimních.

Hlavní hrdinka Sally bydlí v domě v Los Angeles se svou nemocnou matkou a starší sestrou Lucy. Po krátké známosti se starším mužem jménem Roscoe ho pozve, aby se k nim nastěhoval. Roscoe se nachází, stejně jako všechny postavy ve hře, ve složité životní situaci. Opustil svou ženu a děti a snaží se znovu nalézt sám sebe a svoje místo na tomto světě. Sally má před ním jedno velké tajemství. Jako dítě trpěla závažnou chorobou srdce, která nakonec vyústila až v jeho transplantaci.

Roscoe se toto dozví nakonec od Sallyiny matky, Mable. Mable se vyrovnává s lehkým duševním postižením, které ji sužuje od doby, co ji opustil její muž. Vyžaduje neustálou péči, kterou jí poskytuje jak Lucy, tak najatá zdravotnice Liz, která nemluví. Sally a Lucy nejdříve vůbec nechtějí dopustit, aby se s ní Roscoe seznámil. Když se tak konečně stane, jejich dialog působí téměř jako z absurdního dramatu.

Od jejich rozhovoru naberou události nečekaný spád. Liz začne nejen mluvit, ale také má sexuální poměr s Roscoe, což Sally velmi rozlítí. Obě dvě si posléze dlouho povídají a jejich rozhovor naznačuje, že mezi dívkami je daleko větší pouto, než by se mohlo na první pohled zdát. Roscoe se rozhodne, že odjede neznámo kam a tam snad najde sám sebe. Vztahy mezi sestrami a matkou, které našel již podivné a lehce narušené, opouští ještě ve zvláštnějším stavu.

Jedná se o mysteriózní drama, které nechává divákovi velký prostor pro jeho vlastní představivost. Premiéra hry byla v srpnu 2012 v Signature Theatre Company v New Yorku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz