Haunting Julia

Titul v originále: Haunting Julia

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Alan Ayckbourn (Velká Brutánie)

HAUNTING JULIA (HON NA JULII)

3 m

Komorní hra ve dvou dějstvích o dávné smrti, s níž je těžké se vyrovnat. Hlavní hrdinkou, která se na scéně nikdy neobjeví, je geniální skladatelka Julia. Ta v devatenácti letech spáchala sebevraždu; její otec Joe na její počest vybudoval kulturní centrum s muzeem – Juliiným dokonale rekonstruovaným posledním bytem. Jako zlomený otec a fanatický ochránce její památky skoupil okolní nemovitosti a byt je nyní jen jednou částí většího komplexu. Jednoho nedělního odpoledne sem pozve Andyho, Juliina posledního přítele. Brzo se ukáže, že nejde jen o zdvořilostní návštěvu: Joe se rozhodl vyvolat ducha mrtvé dcery, aby konečně zjistil, proč se před dvanácti lety rozhodla pro dobrovolnou smrt. Se seancí přijde pomoc Ken, podivné „médium“, vyznavač duchařiny a zároveň člověk nadaný téměř nadpřirozenými schopnostmi. Podaří se mu s Julii spojit za pomocí jejího starého plyšáka – v tu chvíli se ale ukáže, že Ken je podvodník (medvěd Julii skutečně nikdy nepatřil, původního už dávno ukradli návštěvníci muzea, tohle je „třetí náhrada“). Z Kena se vyklube někdejší správce budovy, k jehož rodině si Julia chodila kdysi povídat. Ken o ní ví evidentně nejvíc – i to, že Andy se s ní bezprostředně před smrtí setkal, a zná i tajemství na dceři závislého otce. Všichni muži Julii chovají ve vzpomínkách natolik intenzivně, že k jakési seanci skutečně dojde, Julie se zjeví a otec ji konečně „propouští“. Ukazuje se, že síla vzpomínky může být stejně silná jako nadpřirozené spojení.

Ayckbourna k napsání této „duchařské“ hry údajně inspirovala Žena v černém od Susan Hillové, kterou pro divadlo adaptoval Stephen Mallatratt. Byla uvedena v divadle Stephena Josepha ve Scarborough a režíroval ji Ayckbournův spolurežisér Robin Herford. Ayckbourna fascinovalo, že diváky víc než speciální efekty zvedne ze židlí skvělé herectví a napínavý příběh. Hon na Julii následoval po sedmi letech: pořád je to duchařina, ale prim hraje téma - tři muži a jejich vztah k dívce, která si vzala život tak mladá.

Hra byla poprvé uvedena v autorově režii v divadle Stephena Josepha v britském Scarborough 12. dubna 1994, oficiální premiéru měla 20. dubna 1994.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz