Guide to the Good Life

Titul v originále: Guide to the Good Life

Autor: Yael Ronen
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 5

Yael Ronen(ová) (Izrael)

THE GUIDE TO THE GOOD LIFE (NÁVOD NA DOBRÝ ŽIVOT)

6 m, 5 ž

Mladí hrdinové hry izraelské dramatičky se potýkají se životem a jeho problémy velmi podobně jako jejich vrstevníci v globalizovaném západním světě. Pokoušejí se najít odpovědi na otázky jak najít a získat toho pravého či tu pravou, jak obstát ve vztazích, jak řešit krize... Jejich zmatky však mají ještě jeden rozměr: v určitém okamžiku dostanou jako izraelští občané do ruky zbraň a jsou postaveni před úkoly, pro něž zdaleka nedozráli - pokud je vůbec možné k něčemu takovému v dnešním světě dozrát. Tragikomické situace každodenního života dnešních mladých Izraelců se ve hře prolínají se scénami ze života ozbrojených mladíků na okupovaných územích, které připomínají noční můru. Obě dějové linie se nakonec spojí v závěrečném (historickém) teroristickém výbuchu v telavivské kavárně „Tschernichovsky 6".

Dramatička aktéry postupně představuje v retrospektivních monolozích i scénách z rodinného života, teprve v průběhu hry divák získá představu o vzájemných vazbách a vztazích mezi nimi. Manželé Yoav a Nurit pozvou na večeři dva své přátele, které chtějí seznámit. Trochu bláznivý nápad: Shay je totiž válečný zpravodaj rozhlasové (a později televizní) stanice, známý donchuán a macho, Reuth je profesorka na univerzitě, feministka a aktivistka bojující za práva Palestinců. Večeře skončí konfliktem mezi nimi, během něhož hostitelka Nurit mj. prohlásí, že ona sama by nestála v cestě milostnému zájmu svého manžela o jinou ženu. Dva vojáci, Avi a Uri, přejedou opilí izraelského civilistu, neohlásí to a raději vytvoří zdání, že se mladík stal obětí teroristů. Později se ukáže, že tímto mladíkem byl někdejší Uriho spolužák Daniel. Uri se seznámí s jeho sestrou, zamiluje se do ní, ožení se s ní... Nurit časem zjistí, že Yoav si začal s Reuthinou sestrou Alonou, a když oba konfrontuje, zjistí, že v rozporu se svým dávným prohlášením tuto situaci neunese. Odstěhuje se k Reuth. Avi, druhý z vojáků, kteří zabili Daniela, se zatím snaží na svou vinu zapomenout v drogovém opojení v Indii. Izraelské jednotky už mezitím vypátraly údajné palestinské původce únosu Daniela a jeho vraždy. Při odvetnému útoku na palestinskou vesnici zahyne asi třicet lidí. Avi se po roce z Indie vrátí, navštíví Uriho a svěří se mu se svým rozhodnutím udat se na policii. Uri nechce před svou těhotnou ženou mluvit, a tak si s Avim dá schůzku v kavárně přes ulici... V téže kavárně se má setkat i Nurit s Yoavem, aby - možná - začali znovu společný život. Místo toho však sledujeme Shayovu reportáž o tragickém masakru v „Tschernichovsky 6".

Někde uprostřed hry se znovu náhodou setkávají oba protagonisté úvodní „bitvy pohlaví", Shay a Reuth. Z Shaye se stává stále cyničtější (a slavnější) novinářský „sup", Reuth se svým idealismem je společností stále více vytěsňována na její okraj. Celá hra však dokazuje, že hysterická a militantní Reuth má ve svém základním soudu, který jako demonstrantka vykřičí do Shayova mikrofonu, pravdu. Hrubé násilí vůči Palestincům vede k zhrubnutí celé izraelské společnosti a úpadku demokracie.

Yael Ronen(ová) je izraelská dramatička a režisérka. Hned po studiích na divadelní fakultě Kibbutzim College se kolem ní soustředila skupina mladých herců. Její hry A Guide to the Good Life (2004), Plonter (2005), Isabella (2005) a Witchcraft (2007) si získaly ohlas v Izraeli i zahraničí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz