Goodnight Childern Everywhere

Titul v originále: Goodnight Childern Everywhere

Autor: Richard Nelson
Žánr: hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 4

Richard Nelson

GOODNIGHT CHILDREN EVERYWHERE (Dobrou noc, děti všude na světě)

3 muži, 4 ženy

Hra amerického dramatika (u nás známého svými Dvěma shakespearovskými herci), inscenovaná v loňském roce Královskou shakespearovskou společností získala letošní nejprestižnější britskou divadelní cenu - Olivierovu - jako nejlepší hra roku. Odehrává se sice v Londýně, jejími hrdiny jsou Angličané, má však řadu atributů nejlepších amerických rodinných dramat.

Píše se jaro 1945. Stáváme se svědky rodinného znovushledání, jakých se v té době odehrály tisíce. Tři sestry, z nichž dvě mladší strávily válku v péči "tetiček" a "strýčků", kteří se - dobře či špatně - starali o londýnské děti, jejichž rodiče byli zapojeni přímo ve válečném úsilí, se po dlouhých letech setkávají se svým sedmnáctiletým bratrem Peterem - benjamínkem, kterého se těsně před válkou podařilo ještě dostat do Kanady. Shledání je to bolestné: sourozenci oba rodiče za války postupně ztratili. O to více však k sobě lnou. Rodinu podporuje padesátník Mike, lékař, za kterého se provdala dnes dvacetiletá Ann a s nímž čeká dítě. O rok starší Betty pracuje u Mika jako sestra, trpí vůči mladším sourozencům mateřským komplexem a ráda by se také brzy provdala. Devatenáctiletá Vi chce být herečkou a je odhodlána udělat pro to všechno - opravdu všechno. Peterův návrat uvede všechny do ještě většího zmatku: vzpomínky na dětství i dnešní nejistota je nutí, aby si uvědomily ztrátu rodičů - i když, jak postupně vysvítá, oba měli k dokonalosti daleko. Mike, který zřejmě není nadšený tím, že musí sdílet domácnost s celou Anninou rodinou, se pokouší seznámit Betty se svým mladším kolegou Hughem, jehož dcera Rose projevuje zase velký zájem o Petera. Petera však více než ona přitahuje Ann. Betty, ač se zprvu o Hugha málem poprala s Vi, nakonec tuto "partii" odmítá. Ann, která svého muže zřejmě nemiluje a z mateřství má obavy, se - za Bettynina zděšení - vrhá do krvesmilného vztahu s Peterem. Vi, aby získala roli ve filmu, se stane milenkou režiséra. Mladí hrdinové ztrácejí svou prvotní dětskou čistotu - ale neztrácejí jeden druhého: V poslední scéně - po několika měsících od tohoto klimaxu - se v jejich londýnském bytě objevuje nová generace dětí. Ann s Mikem se tu uprostřed noci zastaví cestou z porodnice. V Peterově pokoji "přistihnou" i Rose. Ann - jak vytušíme ze snu, který jim vypráví - konečně našla sílu, aby své dítě milovala a vychovávala. A všichni malé Mary zpívají ukolébavku, která zněla za války z rádia na obou stranách Atlantiku pro "děti všude na světě".

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz