Gone to Earth

Titul v originále: Gone to Earth

Autor: Helen Edmundson
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Helen Edmundsonová (Velká Británie)

GONE TO EARTH

dramatizace románu Mary Webbové

5 m, 3 ž, kompars (tanečníci, vesničané, sbor, obec věřících)

Hru, pracující s literárními archetypy, lze žánrově označit nejspíš jako moralitu s pohádkovými rysy. Sedmnáctiletá Hazel, poloviční sirotek, je ztělesněním čistoty, dobroty a nevinnosti. Žije se svým otcem Abelem, včelařem, muzikantem a výrobcem rakví na samotě nezasažena krutostí světa. Metaforou jejího neposkvrněného vztahu k životu je její schopnost zpívat - Hazel vyzpívává své pocity, které doprovázejí tanečníci, ztělesňující její duševní hnutí. Klid života naruší setkání se dvěma muži, kteří ztělesňují dva základní přístupy k životu - živočišným Reddinem a zbožným Edwardem. Hazel, zbavena vlastní vůle, se stává Edwardovou manželkou, ale je přitahována Reddinem, jehož se stává milenkou. Edward ji nepřestává milovat, odvádí si ji zpět, ale před konvencemi farnosti ji není schopen ubránit - farníci Hazel pronásledují, až spadne do strže.

Tragický příběh má pohádkové rysy - Hazel je jakoby napůl víla, ztělesňuje ideál čistoty tváří v tvář pokrytecké víře, touze vlastnit, ovládat a zavíjet; představuje to nejlepší ze starobylého pohanství. Postavy jsou pohádkově jednoznačné.

Příběh má charakter dávného mytického vyprávění i v reáliích a zejména v jazyce. Nedílnou součástí textu jsou písně a tance.

Hra Gone to Earth byla poprvé uvedena divadlem Shared Experience Theatre Company v Gardner Arts Centre v Brightonu 25. března 2004 v režii Nancy Mecklerové.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz