Glory of Living

Titul v originále: Glory of Living

Autor: Rebecca Gilman
Žánr: hra
Jazyk: angličtina

Rebecca Gilman (USA)

GLORY OF LIVING (SLÁVA ŽITÍ)

I. dějství

Do nuzně zařízeného karavanu, kde bydlí Lisa s matkou a sourozenci, přijdou dva muži. Jim, s nímž se matka náhodně seznámila po telefonu a Clint, který se začne bavit s Lisou. Místnost je přepažena pouze závěsem a v oddělené části během chvíle souloží matka s Jimem. Lisa s Clintem se sbližují, Lisa mu vypráví, jak se její otec zabil na motorce, když jí bylo 10 let, Clint se jí svěřuje, že poznal vězení, protože byl zavřený za krádež auta. Clint jí zve na projížďku svou dodávkou. Nakonec se políbí.

Uběhlo pár let, Lisa leží s Clintem v posteli ve špinavém a levném hotelovém pokoji, žertují. Škádlení najednou přeroste ve rvačku, Clint s Lisou praští, vypráví jí jak znásilnil jednu dívku, Lisa předstírá mdloby.

Lisa je trochu nervózní, balí rychle věci pro sebe a své děti, které má u matky. S ní v pokoji je mladá dívka, jež už po několikáté utekla od svých rodičů. Je Lise vděčná, že ji neodvedli na policii, protože by se musela vrátit domů, kde ji sexuálně zneužíval muž, s nímž žila její matka. Lisa vypráví dívce, jaký s Clintem má pěkný život, že jsou už dva roky manželé a že má dokonce svoje auto. Vzpomíná na to, jak byla ráda, když dosáhla plnoletosti a nikdo ji nemohl vrátit zpátky domů k matce. Lisa dívku utěšuje a vysvětluje, proč ji musí zamknout v pokoji.

Opět jsou Lisa, Clint a tentokrát ještě jedna dívka jménem Carol ve špinavém hotelovém pokoji. Carol je trochu psychicky narušená (retardovaná). Lise se to moc nelíbí, hádá se s Clintem. Clint Carol řekne, aby se svlékla, Lisa pozoruje přípravy k souloži a ptá se Carol, co na to říká její chlapec. Carol prostě odpovídá, že on s ní nespí, ale panna že už není, protože spí s jinými. Clint Lisu posílá pryč, ta žadoní, aby mohla zůstat, že nebude rušit a bude se dívat tiše na TV. Vystrčí ji ze dveří s peněženkou, věnuje se Carol, která chce, aby ji po souloži vzal domů.

Následující den je Lisa sama v hotelovém pokoji, telefonuje na policii a říká, že našla mrtvou dívku (je to ta, která utekla z domova). Popisuje, kde policie může najít tělo. Pak si zapne TV, lehne na postel.

Pořád ten samý pokoj, v TV je zrnění. Vejdou Clint a Lisa, jsou oba opilý, on jí napůl vleče,. Vyznává ji lásku, žárlí na ni. Lisa si vymáhá slib, že ji neopustí. Dělá se jí špatně. Clint se ptá na dívku, kterou by měla mít Lisa v autě, Lisa říká, že zmizela. Clint odchází, ona mu češe vlasy, pucuje boty, dává jí peníze na jídlo, a pak zmizí. Lisa opět volá na policii a popisuje místo, kde najdou další pohřešovanou dívku.

Po několika dnech v jiném hotelovém pokoji s další dívkou Angie. Clint chce Angie přeříznout, posílá pryč Lisu, ale Angie se nechce dát, zápasí. Ve dveřích se objeví policie. Angie obviní Clinta, že ji chtěl zabít. Všechny tři je odvážejí na policii. Lisa a Clint jsou podezřelí z vražd.

II. dějství

Lisa u výslechu bez skrupulí řekne, že její manžel je zloděj aut. Mladý detektiv chce, aby indentifikovala lidi na třech fotografiích, zapírá, že by někoho z nich znala. Policista jí pustí záznam jednoho z jejích telefonátů, začne vypovídat o dívce, která utekla z domova, s Clintem ji sebrali u supermarketu a odvezli k sobě. Lisu vyslýchá jiný detektiv, Lisa přiznává, že Clint dívku znásilnil, ona a pak dostala pistoli, aby ji zabila. Popisuje, jak dívku nejdřív omámila a nakonec shodila z útesu, v autě přitom spaly její děti (dvojčata). Vražd se dopouštěla, protože se Clinta bála, věděla, že by ji všude našel, vždycky to totiž dokázal.

Za Stevem, přítelem Carol, kterého Lisa chtěla také zabít, ale on přežil, přichází její obhájce, aby mu položil několik otázek. Steve říká, že když se vrátil večer z práce, šli společně s Carol, která byla celý den doma zavřená na procházku. Pak jim zastavila Lisa a pozvala je na projížďku. Rozhovor se začíná komplikovat, protože právník hledá nějaká fakta, která by Lise ulehčovala. Ptá se, jestli neměla nějaké šrámy, modřiny. Steve si ničeho takového nevšiml, ale dotklo se ho, když právník nazval Carol retardovanou. Ještě víc ho rozčílilo, když se ho právník vyptával, jestli ví o tom, že Carol občas používala sexuální služby jako prostředek, jak se dostat domů. Obhájce pak chce znát přesný průběh setkání s Lisou. Pozvala je na skleničku, Carol chtěla jet. Po chvilce sjeli z hlavní, Steve se šel vymočit, když se vrátil Lisa čekala se zbraní v ruce a střelila ho do zad. Clint už byl také v autě. Právník se ptá, jestli Carol museli nutit jet s nimi. To Steva naštve, křičí na obhájce. Ten chce ještě vědět, jestli Lisa neměla strach z Clinta. Steve si pamatuje, že když na něj mířila, smála se přitom, strach vylučuje. Pak už jen opakuje, že dostane elektrické křeslo, protože ona střelila Carol do hlavy a odvlekla ji do lesa.

Obhájce vyslýchá Lisu. Lisa opakuje, že vraždila, protože se Clinta bála, věděla, že by ji všude našel. Obhájce se jí ptá, jestli ji někdy napadlo nechat dívky nebo Steva na živu. Řekne, že ne. Snaží se zjistit, proč volala policii, pátrá v jejím dětství, Lisa se drží pianka, které jí dal její otec. Ale nechce si nechat pomoct, je odsouzená k trestu smrti.

Clint, který je také ve vězení, jde navštívit Lisu, mají třicet minut. Zdraví ji, chytá ji za ruku, chápe, proč ho obvinila, cítí se vinen, že jí dal motivaci k vraždám i zbraň. Lisa je odměřenější. Clint ji utěšuje, ptá se na její odvolání. Lisa ho obejme, dává mu jeden dolar, to jediné, co má. A předčasně se nechá vyvést dozorcem.

Lisa si hraje na svoje dětské pianko, neumí to. V cele s ní je její obhájce, říká, že musí počkat na výsledek odvolání. Nutí ji, aby si vzpomněla na fakta, která by mohla změnit její výpověď a nemusela jít na elektrické křeslo. Lisa si nepřeje změnu, je ráda, že je v cele sama, nic nepotřebuje.

Dává svému obhájci pianko, chce, aby si ho vzal, protože ona na něj neumí hrát. Obhájce učí Lisu hrát na pianko. Hrají další a další písničky.

Dodatek:

Drsnější hra z chudých amerických poměrů, akcentuje vliv sociálního původu na „kvalitu" budoucího života. Role Lisy je velkou hereckou příležitostí pro mladou herečku kolem dvaceti let. Role Clinta je záporného charakteru, vhodná pro herce do třiceti let. Středně velká role Lisina obhájce je příležitostí pro charakterního herce kolem čtyřiceti let.

Americká autorka divadelních her Rebecca Gilman obdržela už mnoho cen, její hra The Glory of Living získala Cenu Josepha Jeffersona za nejlepší hru v Chicagu a Osbornovu cenu asociace amerických divadelních kritiků za nejlepší novou americkou hru. Hra byla uvedena nejprve v Illinois, po té v roce 1999 v Londýně a v roce 2001 také v New Yorku.

kj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz