Glasbobler

Titul v originále:

Autor: Julie Petrine Glargaard
Žánr: hra
Jazyk: dánština
Postavy: muži 2 ženy 3

Julie Petrine Glargaard(ová) (Dánsko)

GLASBOBLER (SKLENĚNÁ BUBLINA)

2 m, 3 ž

Pět zdánlivě nespojitých postav se náhodně potká během jednoho zcela obyčejného dne. Večera se dožijí pouze tři z nich. Průběžně se odkrývají další tři úmrtí. Nejde ovšem o severskou detektivku. Současná dánská hra se svými křivdami skrytými za dávnými vztahy blíží rozměru antické tragédie a v počtu mrtvých šlape na paty prvním hrám Shakespearovým. V kulisách současného světa hra vypravuje příběhy nijak zvláštních lidí: staré dámy Staalové v pečovatelském domě, mladého páru Mille a Jacoba čekajících dítě a trochu odmlouvavé dcery Esther svého lehce arogantního otce, psychologa Reichardta. Dialogy se blízce dotýkají otázek společenských, vztahových, etických, filozofických až teologických. Metaforický název je klíčem k dramatu: každá z postav se pohybuje ve vlastní malé skleněné bublině. Uzavření se sama do sebe je způsob, jak nikomu neublížit, ale jak se ani k nikomu nepřiblížit. Tím, že si kolem sebe stavíme zdi, se vzdalujeme svým nejbližším, ale i sami sobě. A když se k někomu přiblížíme až příliš - a v dnešní době bohužel až velice často s poněkud egoistickými rozmarem -, roztříští se skleněná slupka toho druhého a s tím někdy i celý život. Jakým způsobem k sobě přistupovat, aby nikdo nepřišel k úhoně?

J. P. Glargaardová (1984) je nadějná dramatička a filozofka, ale i uznávaná novinářka a debatérka, čtyřnásobná nositelka ceny Reumert (dánská obdoba Ceny Alfréda Radoka), i za své romány získala řadu prestižních ocenění. Dále napsala např. hru Na rozloučenou. Smrt, je-li libo jako součást inscenace Nekrology, která byla uvedena v Aarhuském divadle v roce 2012.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz