Gift

Titul v originále: Gift

Autor: Roy Williams
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 3

Roy Williams (Velká Británie)

GIFT (DAR)

1 m, 3 ž

Hra ze současnosti o deseti aktech - odehrává se na Jamaice. Protagonisté jsou dvě nevlastní sestry Heather a Bernice, dcera Heather Janet a přítel Bernice Clarkey. První akt se odehrává na hřbitově v době, kdy je Heather a Bernice patnáct let a Heather odjíždí se svou matkou za otcem a lepším životem do Anglie. Další scény se odehrávají v době, kdy je oběma hlavním protagonistkám kolem čtyřicítky a Heather se vrací na Jamaiku se svou dcerou Janet pohřbít svého syna.

Také druhá scéna se odehrává na stejném hřbitově, ale v současnosti. Na hřbitově hovoří Heather se svou dcerou Janet těsně po pohřbu svého syna. Další scény se odehrávají v domě Bernice. Při svižných dialozích obě ženy hodnotí a srovnávají své životy. Mezi oběma je dávná řevnivost, obě jsou zcela jiné. Heather je racionální, vzdělaná a o Bernice si myslí, že svůj život marní. Tvrdě pracovala, aby se stala doktorkou, ovšem stále v sobě nosí bolest z dětství, kdy svého otce, který emigroval, když byla ještě malé děcko, poprvé viděla až v patnácti. Bernice cítí pocit méněcennosti, protože ona musela zůstat na Jamaice, zatímco její nevlastní sestra Heather měla lepší šance. Tvrdí o sobě, že má spirituální nadání, baví ji lidi šokovat a své zklamání zakrývá až příliš veselou náturou. Nicméně má dobré srdce a stejně jako všichni touží po štěstí a lásce. Clarkey je přítel z dětství, který se o Bernice dlouho uchází, ona ho však odmítá, neb si myslí, že by spolu nemohli žít. Janet má problémy jak se svojí matkou, která ji neustále kritizuje a vyzdvihuje svého mrtvého syna, tak se svým bratrem, ke kterému nikdy nenašla cestu. Heather je zoufalá ze smrti svého milovaného syna a přes svůj odpor ke spiritualistickým výstupům Bernice ji nakonec poprosí, aby jí umožnila naposledy promluvit se synem. Mezitím však Janet, která tráví čas na hřbitově a vylévá své srdce nad hrobem bratra, zakusí pocit, že je s ním ve spojení. Tyto spiritualistické scény jsou jakýmsi přiblížením kultury Jamaiky, která jako jiné kultury mají své historky o duchařství a strašidlech a hře dodávají tajemnost.

Během dalších událostí vychází najevo více o citech a řevnivosti mezi Heather a Bernice, které obě toužily po tom, co měla druhá. Nakonec se však vášně uklidňují, obě nevlastní sestry se svým způsobem smiřují a navzájem přijímají a obě otvírají novou a snad lepší kapitolu života.

Celá hra je pojednáním o citech dvou zralých žen, které vyrůstaly ve složité situaci v době emigrace Afroameričanů žijících na Jamaice. Obě utrpěly ztráty, obě se cítí minulostí ošizeny a obě se snaží se vyrovnat s vlastní bolestí a touhami. Hra také poukazuje na problémy ekonomické emigrace z Jamaiky, která rozdělovala rodiny a často nesplnila jejich očekávání. Námětem je dále problematický vztah mezi matkou a dcerou, přílišná až slepá láska matky k synovi, řevnivost mezi dvěma ženami a přátelství mezi mužem a ženou, které může přerůst v úctu a lásku.

Hra je psána v silném dialektu „West Indians" obyvatel Jamaiky, který je podstatný pro britské publikum, ovšem pro českého diváka význam patrně nemá.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz