Gate-Crashers

Titul v originále: Kuokkavieraat

Autor: Emilia Pöyhönen
Žánr: černá komedie
Překladatel: Heidi Lind
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Emilia Pöyhönen(ová) (Finsko)

KUOKKAVIERAAT / THE GATE-CRASHERS (NEVÍTANÍ HOSTÉ)

3 m, 2 ž, dítě, sbor

Autorka si jako téma svého, v dobrém slova smyslu společensky angažovaného textu, vybrala azylovou politiku. Rozhodla se pro neiluzivní vyprávění a svůj jevištní obraz skládá z výstupů vypravěče, polárního badatele a průkopníka pomoci uprchlíkům Fridtjoga Nansena, příběhu vyvstávajícím z osudů ženy, která přišla o všechny, objeví se také výstup sboru nebo citát dotazníku, v němž má žadatel o statut uprchlíka podle stupnice kvalifikovat utrpěnou bolest. Emilia Pöyhönenová vytvořila obraz situace, kdy se původně dobré úmysly v praxi stávají součástí státní byrokracie, takže pro mnohé žadatele je srážka s tímto systémem jenom posledním zklamáním v řetězci utrpení.

Jako zástupce odlidštěného státního aparátu zde vystupuje postava jménem Velký bratr, správce místa, kde jsou uprchlíci drženi v detenci. Velký bratr nejen vše sleduje, ale především o všem rozhoduje. Vyznačuje se chladnou nezúčastněností. Do tohoto místa přichází právník Archer. Patří mezi ty, kteří svoji práci berou jako poselství. Velký bratr jej varuje, aby si zachoval odstup, nicméně Archera dojme baladický příběh ženy, která přišla o všechny a chce jí pomoci. Je ale rozhodnuto, že žena bude deportována zpět do země svého původu. Archer se s ní tedy okamžitě ožení, ačkoli mu hrozí, že ho potká stejné prokletí náhlé smrti jako v případě ženiných tří předchozích manželů. Tak se i stane a Archera smete přílivová vlna. Osud je však milosrdný. Archer není mrtev, kletba se zdá být zrušena. Ovšem státní aparát slitování nezná. Na celý případ přichází dohlédnout úřednice Paní R., která vysvětlí, že sňatek je neplatný, jestliže už dříve došlo k rozhodnutí k deportaci. Žena musí odjet. Fridtjog Nansen a Archer spolu odchází ze scény, zatímco Velký bratr pokračuje ve svojí práci a radí Archerovi, aby se vzdal iluzí.

Hru o rasismu a národní bezpečnosti, černá komedie o smrti, soužení a marném boji s byrokratickou mašinérií.

V agentuře máme anglickou verzi hry.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz