Gangster No. 1

Titul v originále: Gangster No. 1

Autor: Louis Mellis, Scinto
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

Louis MELLIS a David SCINTO (Británie)

GANGSTER NO 1 (Jednička mezi gangstery)

4 muži, 1 žena

Hra uvedená v září 1995 divadlem Almeida se alespoň ve své první půli zdá být divadelním krvákem par excellence. Střídají se tu monology sedících postav - dvou gangsterů, jednoho vězně, barové tanečnice a policisty. Jejich - v textu několikastránkové - popisy souloží a sadistických vražd se pomalu skládají v jediný příběh, který se udál před dvaadvaceti lety. Gangster s cynismem a zanícením hodným Richarda III. vypráví, o tom, jak tehdy zavraždil barovou tanečnici, milenku jiného, láskou "měknoucího" gangstera Freddieho, a posléze zamordoval i samotného gangsterského bosse. Podezření z vraždy šéfa však padlo - patrně nikoli náhodou - na Freddieho, který měl jasný motiv: pomstu za milenčinu smrt. Freddie je odsouzen za brutální vraždu, kterou nespáchal, odseděl si dvaadvacet let a má být v nejbližších hodinách propuštěn. Co se stane? Pustí se Freddie do předem ztraceného souboje s králem podsvětí?

Druhé dějství se tak stává thrillerem: postavy se dávají do pohybu, začínají jednat. Druhý gangster, Eddie, informuje šéfa, že Freddie se ve vězení zasnoubil s Mel, jinou barovou tanečnicí a přítelkyní jeho zavražděné lásky, a dokonce vystudoval vysokou školu. Šéf Eddieho požádá, aby Freddieho zabil, ale Eddie, patrně rovněž "změklý" léty bezstarostné prosperity a nechápající vážnost situace, odmítne. Je proto neprodleně zavražděn sám. Policajt, který jeho vraždu přichází vyšetřovat, vezme raději (pokolikáté už?) zavděk balíkem peněz. Freddie přichází za gangsterem sám. Ukáže se, že jeho pomsta si rafinovaností a romantikou nezadá s Monte Christem: Nechce gangstera zastřelit a kupodivu ani gangster nezabije jeho. Patrně proto, že přišel na to, jak Freddieho lépe "dostat", definitivně ponížit - nabídne mu rovněž peníze. Freddie odmítá a odchází s ironickým úsměvem: "Tobě to nedošlo?" To gangstera rozčílí, dál chrlí své představy o vlastním nadčlověčenství, sadisticky v nich likviduje lidi, kteří se mu čím dál tím hlasitěji smějí - ale pak se zasekne deska, gangster strne a tupě zírá do publika. Mozek odumřel, baterie došla, jednička mezi gangstery je jen mechanická zrůda.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz