Games in the Backyard

Titul v originále: Games in the Backyard

Autor: Edna Mazya
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

Edna Mazya (Izrael)

GAMES IN THE BACKYARD (HRY NA ZADNÍM DVOŘE)

4 m, 1 ž

Ve světě nejznámější izraelská hra posledního dvacetiletí je vzrušujícím polodokumentárním dramatem o skutečném soudním případu z počátku 90. let. V roce 1990 ohlásila na policii dívka jménem Dvori Machnesová případ několikanásobného znásilnění, jehož se stala obětí dva roky předtím jako čtrnáctiletá. Za pachatele označila studenty vysoce oceňované střední školy v kibucu Shomrat. Teprve mnohem později byla tato dívka schopná vypovídat před soudem. Teprve v roce 1993 rozhodl Nejvyšší izraelský soud o odsouzení čtyř z pachatelů k trestům vězení. Hry na zadním dvoře v dramatické stylizaci rekonstruují jak události vedoucí k znásilnění nezletilé dívky jen o málo staršími mladíky, tak v jisté licenci i soudní proces, v němž mladá žalobkyně stojí osaměle proti čtyřem mladým obhájcům obžalovaných (hrát by je měli stejní herci jako ti, kdo hrají aktéry případu). Hra vyniká velmi věrným záznamem probuzení temných stránek sexuality v mladičkých hrdinech, ale i konfliktních postojů společnosti ve vztahu k morálnímu hodnocení obou pohlaví a jejich chování nejen v tomto případě.

Edna Mazya je izraelská dramatička, spisovatelka scénáristka a režisérka. Narodila se v Tel Avivu, kde také vystudovala filozofii a divadelní vědy. Na telavivské univerzitě rovněž sama dramatické tvorbě vyučovala.

Další hry (z nichž některé v premiéře sama režírovala): Vienna on the Sea, The Double (podle Dostojevského), The Uncle from Capetown, A Family Story, The Rebels, Herod a Naughty Children.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz