GamePlan

Titul v originále: GamePlan

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 4

Alan Ayckbourn

GAMEPLAN

3 m, 4 ž

GamePlan je první z trojice Ayckbournových her odehrávajících se v bytě na břehu Temže v londýnských docích (dále FlatSpin a RolePlay). Všechny jsou situovány do téhož - přesně popsaného - prostředí a vždy v nich jde o mezilidské vztahy na různé úrovni. V každé hře se pracuje s motivem záměny, lži, předstírání, hry, a všechny texty mají komediální rysy.

Hlavní hrdinka, šestnáctiletá Sorrel Saxon, žije v tomto bytě se svojí matkou Lynette. Obě se ocitají v tíživé životní situaci - Lynette opustil manžel a navíc jí zkrachovala firma. Matka, prožívající krizi opuštěné ženy po čtyřicítce, není schopná problém řešit. Sorrel se tedy rozhodne vydělat peníze a rodinu zachránit před stěhováním - vymyslí si pseudonym a začne se jako prostitutka prodávat přes internet. S prvním klientem, bývalým majitelem čistírny, jednak zjistí, že práce není zdaleka tak jednoduchá, jak si myslela, a jednak přijde zásadní problém - Leo dostane infarkt a v bytě zemře. Sorrel hodí tělo (spolu se svou kamarádkou, stejně starou Kelly, která ve hře působí jako její nedospělý protějšek a v tomto případě hraje roli „bordelmamá"). do Temže. Na scénu přichází policie - obvinění z provozování prostituce padá na Lynette. Obě se stanou obětí tlaku médií a bulváru. Hra má otevřený konec - Lynette se rozhodne svůj příběh prodat bulvárnímu časopisu za nereálnou částku. Pokud si ho novinář koupí, matka s dcerou budou mít zajištěnou budoucnost a v docích zůstanou. Pokud ne, odstěhují se na venkov.

Hra je psána svižně, čtivě, poměrně jednoduchým jazykem. Komika vyplývá z vyhroceností reálných situací a ve stále se zrychlující zápletce postavené na záměnách a nedorozumění. Reflektuje současný život (mobily, internet, bulvár), má v zásadě povahu konversační komedie řešící závažnější témata. Motiv kolem plynoucí řeky zůstává nenaplněn - ve všech zmíněných hrách se pouze zmiňuje okolo plující parník, na němž probíhá hlučný večírek.

Hra GamePlan byla poprvé uvedena v divadle Stephen Joseph Theatre ve Scarborough 29. května 2001 a režíroval ji sám autor.mlj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz