Gabriel

Titul v originále: Gabriel

Autor: Moira Buffini
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

GABRIEL

V okupovaném Guernsey roku 1943 žijí čtyři ženy: matka Jeanne Beckettová, její desetiletá dcera Estelle a snacha Lily, židovka, kterou Jeanne schovává na ostrově před Němci. Poslední ženou je Lake, stará hospodyně. Lily nalezne na pláži nahého muže, který ztratil paměť. Spolu s Estelle ho dopraví do domu, přestože je zákaz vycházení. Identita mladého muže je záhadou. Mluví stejně plynně anglicky jako německy. Jeanne, majitelka statku a mistryně přežívání, která se suverénně pohybuje na černém trhu jako proplouvá mezi nástrahami okupace se dostává do neřešitelné situace. Nový velitel ostrova nemůže nahradit minulého velitele, milence Jeanne Beckettové. Je to pruský učitel, inteligent, ale oné chladné inteligence, s jakou nám byli nacističtí důstojníci často vykreslováni. Přitom jde o člověka, který se zblízka seznámil s výsledky politiky "konečného řešení v Polsku". Její neposlušná dcera dělá všechno proto, aby matce znepříjemnila situaci. V noci se vkrádá do ubikací německých vojáků a dává jim do holínek žáby, ale také horší věci. Situace se čím dál tím víc vyhrocuje, až skončí pokusem Estelle zabít Von Pfuntze. Přitom jej jenom lehce poraní, ale Jeanne je donucena skutek dokonat, aby zachránila rodinu.

Velice slušně napsaná dobová hra řešící problém morální integrity na okupovaném území. Angličané, jak známo, pohrdali Francouzi proto, že je pokládali za národ kolaborantů, hra upozorňuje na skutečnost, že z jejich lidí, kteří byli vystaveni tlaku nacistické okupace, se rekrutovalo nemenší množství spolupracovníků. Hra je o přežívání a morálních principech, o tom, jak člověka korumpuje starost o druhé a o nesnázích s morálními soudy.

Hra vyniká velikým smyslem pro charakteristiku, tragikomiku situací, realistickou stylizaci.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz