Funeral

Titul v originále: Begravelsen

Žánr: drama
Překladatel: Jonathan Sydenham
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 4

Thomas Vinterberg, Mogen Rukov (Dánsko)

BEGRAVELSEN / FUNERAL

Dánskému režisérovi Thomasu Vinterbergovi se v roce 1997 podařil s filmem Festen (Oslava), který je natočen dle zásad platformy Dogma, celosvětový úspěch. Divadelní verze pojednávající o složitém až krutém vztahu panovačného otce a zbytku rodiny od té doby s úspěchem vstoupila na bezpočet světových scén.

Ve „volném pokračování“ nazvaném Pohřeb pokračují autoři dále v příběhu rodiny Klingenfeldt-Hansenů – tentokrát se rodina sejde po dlouhé době ku příležitosti pohřbu otce. Vše se odehrává v domě, kde před 10 lety na své 60. narozeniny otce obvinil jeho syn Christian, že ho v dětství spolu se sestrou sexuálně zneužil. Jeho bratr Michael tenkrát druhý den otce vyhnal z domu. Deset let uplynulo a na pohřeb otce přijel Christian se svou ženou Piou z Paříže, Michaela doprovází přítelkyně Sofie a Henning, syn z prvního manželství. Kuchař Kim se v opuštěném hotelu stará o blaho všech pozůstalých.

Avšak rodině není dopřáno být v klidu. Duch zemřelého otce se neustále zjevuje, nad rodinou jakoby viselo prokletí, jež podrobuje všechny zúčastněné drsné zkoušce nervů. Zdá se, že zhýralé geny po otci nejdou jen tak jednoduše potlačit a ovládnout.

Hra byla s úspěchem uvedena v květnu 2010 ve vídeňském Burgtheatru.

K dispozici máme i překlad do angličtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz