Fundamentalist

Titul v originále: Fundamentalisti

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Juha Jokela (Finsko)

FUNDAMENTALISTI (FUNDAMENTALISTI)

1 m, 1 ž

Celovečerní hra o jediném dějství, je hrou o vztahu dvou lidí na pozadí jejich odlišných pohledů na křesťanskou víru. Devětačtyřicetiletý Markus, luteránský kněz, zaujímá vůči křesťanství pokrokové až liberální názory, které se mu dokonce podaří publikovat ve čtenářsky úspěšné knize. V úvodu hry se svěřuje s rozhodnutím svůj kněžský stav opustit, a divák se postupně dovídá proč. Přijíždí o jedenáct let mladší Heidi a odhaluje se historie vztahu těchto dvou lidí, stará přes dvacet let. Krátké milostné vzplanutí, které však k ničemu nedospělo, vedlo tenkrát k odjezdu Heidi neznámo kam a k naprostému zpřetrhání kontaktů s Markusem. Nyní se Heidi vrací. Důvodem její návštěvy je však náboženské vyznání, nikoli vzájemný vztah. Heidi se snaží vrátit Markuse na "správnou cestu", a to na základě výkladu víry velmi ortodoxní sekty, ke které se Heidi rozhodla připojit. Vztah, který byl uschován velmi hluboko, se logicky probouzí a dochází k až nečekanému rozuzlení.

Děj hry se odehrává ve třech časových rovinách. První je zcela aktuální přítomnost, Markus na jevišti se zpovídá divákům ze svých činů, objasňuje své rozhodnutí vzdát se práce kněze. Do jeho vyprávění pak plynule vstupuje Heidi a společně sehrávají scény z doby před dvěma roky, kdy se Heidi vrátila, aby Markuse zavedla na onu "správnou cestu", a poté i o dvaadvacet let dříve, kdy se odehrálo osudné nevydařené vzplanutí a kdy se oba na dlouhou dobu viděli naposled.

Hra Fundamentalisti není komedií, ani čistě vážnou hrou. V až příliš vážných dialozích o víře se projevuje velmi jemná ironie, kterou lze ve finských hrách nalézt jen výjimečně.

Po ve Finsku nečekaně úspěšné autorově prvotině Mobile Horror (českou premiéru uvedlo Švandovo divadlo v květnu 2006) jsou Fundamentalisti jeho druhým divadelním textem. Poprvé byl uveden v únoru 2006 v Jurkka Teatteri v Helsinkách v Jokelově vlastní režii. Od té doby je předmětem mnoha rozporuplných debat na stránkách uměleckých i společenských časopisů.

bšp

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz