Fugue

Titul v originále: Fugue

Autor: Rona Munro
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 2

Rona Munro
Fugue
(Fuga)
3/2 ženy

Autorčina prvotina. Má sice některé drobné nedostatky, ale také autenticitu poprvé divadelně ztvárněné osobní zkušenosti.

V první části nám dívka Kay, která je momentálně hospitalizována na psychiatrické klinice, vypráví, jak se tam ocitla. Vzala si prostě dovolenou a vypravila se na týden na chatu do lesů, kam jezdívala s rodiči jako dítě, na jedno z mála míst, kde se kdy cítila svobodná. Původně si chtěla v lesích odpočinout od práce i osobních problémů. Zpočátku idylický pobyt naruší podivný duch, který se jí začne zjevovat. Duch ji pouze oslovuje jménem, nikdy víc neřekne. Kay z něj má hrůzu. Nakonec vyběhne v noční košili z chaty a několik dnů v transu chodí po lese - to už se dozvíme z lékařské zprávy.

V první části hry vystupuje Kay, ztělesněná dvěma herečkami: jedna leží v nemocniční posteli a příběh komentuje, druhá - jakoby ve vzpomínce - sehrává a prožívá některé situace. Třetí žena představuje zjevujícího se ducha. Podle požadavku autorky má tatáž herečka představovat i mladou lékařku, které byl případ Kay přidělen. Není to náhodné.

V druhé části hry se odehraje několik setkání Kay s lékařkou, která však nikam nevedou. Kay se cítí zcela zdráva a není schopná podat žádné vysvětlení dřívějších událostí. Všechny lékařčiny hypotézy - krize způsobená problémy v práci, rozchodech s přítelem - jí připadají banální, nezdá se jí, že by měla nějaký zásadní problém. Duch se však několikrát objeví i přímo v léčebně. Z monologů lékařky vyplyne několik zvláštních souvislostí: lékařka se také jmenuje Kay a také jako dítě navštěvovala onu chatu

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz