Frozen

Titul v originále: Frozen

Autor: Bryony Lavery
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Bryony Lavery(ová) (Velká Británie)
FROZEN (ZAMRZLÍ)
1 m, 2 ž
drama

Agnetha: „Rozdíl mezi zločinem v důsledku zla a zločinem v důsledku nemoci je stejný jako rozdíl mezi hříchem a symptomem."

Drama o vraždě, pomstě a odpuštění. Sériový pedofilní vrah Ralph unese a zavraždí desetiletou Rhonu. Na jevišti se střídají hlasy tří protagonistů, jichž se tato strašná událost přímo nebo nepřímo týká: Dívčiny matky Nancy, která stále doufala, že dcera jednoho dne pošle dopis nebo zkrátka vstoupí do dveří. Rhonina vraha Ralpha, který ve své úchylce jedná nesmírně systematicky. A Agnethy, která má o Ralpha akademický zájem, protože se zabývá výzkumem sériových vrahů a jde jí o poznání „onoho severního zamrzlého moře, kterým je mozek zločince".
Nancy nejprve touží po pomstě a ráda by viděla, jak vrah její dcery trpí. I díky druhé dceři, která cestovala po Asii a našla inspiraci ve východních učeních, nakonec Ralphovi odpouští a vymůže si na úřadech setkání s ním.
Agnetha si na Ralphovi potvrzuje zjištění, že pachatelé nebezpečných trestných činů byli zpravidla v dětství vystaveni velkému stresu, týrání a došlo u nich k fyzickému poškození mozku. Dospívá k závěru, že sérioví vrazi jednají v důsledku pohnutek, které jsou mimo jejich kontrolu.
Ralph nejdřív říká: „Mrzí mě jedině to, že [zabíjení malých dívek] je nezákonné." Po setkání s Nancy se však zdá, že alespoň část jeho já brutálního činu skutečně lituje. A když ve vězení spáchá sebevraždu, Agnetha je přesvědčena, že to je právě v důsledku setkání s Nancy.
Kritika na hře ocenila její civilní pojetí, „auru všednosti", kdy jeviště zahaluje místo hrozivých výkřiků „zamyšlené ticho" (New York Times). Hra byla poprvé uvedena roku 1998. Získala mj. cenu asociace Theatrical Management Association a v roce 2004 byla nominována na cenu Tony za nejlepší hru. Bryony Laveryová (*1947) je britská dramatička, autorka několika desítek divadelních her, rozhlasových her a scénářů.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz